Poszukiwacze Tatrzańskich Skarbów - podhale24.pl
Środa, 01 maja
Imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
14°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
13°
Wiatr: 10.368 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
11°
Wiatr: 10.224 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
58 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
29.11.2020, 17:40 | czytano: 1087

Poszukiwacze Tatrzańskich Skarbów

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego było zakładane i od samego początku prowadzone przez wielkich miłośników Tatr i nauki. Wielu z nich, zapewne za namową samego doktora Chałubińskiego, odwiedzało Tatry i angażowało się w ich poznanie. Efektem ich badań były nie tylko publikacje, ale również kolekcje przyrodnicze, które nierzadko powstawały z myślą o przyszłym Muzeum. W 1889 roku udało się stworzyć tę instytucję, która po dziś dzień wspiera odkrywców i miłośników Tatr.

Celem projektu jest przedstawienie wybranych sylwetek naukowców przyrodników, którzy odkrywali dla nas Tatry. Dzięki darmowym szkoleniom, warsztatom oraz wykładom on-line chcemy przypomnieć ich dokonania. Pragniemy też aby ich nazwiska oraz historie ich życia stały się szeroko znane. W tym celu wydaliśmy też broszurę, która będzie rozdawana uczestnikom naszych spotkań. Nasze działania kierujemy zarówno do najmłodszych jak i osób zainteresowanych obszarem Tatr i Podhala, dla przewodników górskich czy nauczycieli. Wszystkie z wymienionych działań są prowadzone w trybie zdalnym. Dokładniejsze informacje na temat projektu są dostępne na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl oraz FB Muzeum Tatrzańskiego im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Mimo, że powyżej wspomniani odkrywcy i poszukiwacze dawno już przeminęli, to ich odkrycia i przygody po dziś dzień zachwycają. Niektórzy z nich posiadali lekkie pióro i pozostawili po sobie liczne książki i publikacje naukowe, natomiast inni pozostawali coś innego - przez lata kompletowane kolekcje przyrodnicze. Zbiory te w większości możemy podziwiać po dziś dzień, dzięki istnieniu Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Instytucji, która nie tylko gromadzi materiał badawczy dla przyszłych pokoleń, ale również od zawsze wspiera wybitnych naukowców i miłośników przyrody. Warto też zaznaczyć, że większość z przytoczonych w tej broszurze przyrodników to nie tylko pasjonaci i naukowcy, ale też patrioci, nierzadko czynnie walczący o swój kraj i region. To ludzie bezkompromisowi, pracowici i odważni. Którzy realizowali motto patrona Muzeum Tatrzańskiego, Tytusa Chałubińskiego „A wszakże jest obowiązkiem znać płody swojej ziemi i dać je poznać drugim”.

Projekt pod Tytułem „Poszukiwacze Tatrzańskich Skarbów” finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu Patriotyzm Jutra.



mat. prasowy Muzeum Tatrzańskiego
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas