O rabczańskim stroju ludowym i nie tylko (video) - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Zakopane
Clouds
11°
Wiatr: 19.224 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
11°
Wiatr: 20.952 km/h Wilgotność: 54 %
Clear
12°
Wiatr: 18.432 km/h Wilgotność: 50 %
Clear
14°
Wiatr: 19.872 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
13°
Wiatr: 25.74 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
10°
Wiatr: 18.828 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
09.02.2021, 20:00 | czytano: 2153

O rabczańskim stroju ludowym i nie tylko (video)

Jaki strój ludowy nosili dawniej mieszkańcy Rabki-Zdroju i okolic, a jaki powinni nosić dzisiaj? W jakiej kondycji jest strój ludowy Zagórzan i Kliszczaków? Na te i inne pytania odpowiadały dr Katarzyna Ceklarz z Rabki-Zdroju i dr Dorota Majerczyk z Chabówki, współautorki publikacji pt. "Krakowiacy, Lachy, Górale - stroje wsi małopolskiej".

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
W budynku Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju spotkał się z nimi dziennikarz i badacz kultury ludowej Robert Miśkowiec. Wywiad z nimi sfilmował rabczański fotoreporter i filmowiec Piotr Kuczaj, i tak powstała ciekawa opowieść o kulisach powstania albumu, dawnym stroju ludowym w tych okolicach, jego historii i stanie współczesnym.

- Jeśli chodzi o strój, region zagórzański jest podzielony. Widać w jego częściach charakterystyczne wpływy: od strony Niedźwiedzia, Poręby Wielkiej silny wpływ kultury podhalańskiej, w Kasinie Wielkiej wpływ od strony Lachów i Krakowiaków - hazuki, buty z cholewami, wyszycia gorsetów. Strój zagórzan jest zróżnicowany - mówiła dr Majerczyk.

- U Kliszczaków jest podobnie, mamy wpływy miejskie, pochodzące od Krakowa, od południa mamy wpływ Podhala, a od strony zachodniej, mieszkanka wpływów babiogórskich i orawskich również jest zauważalna - dodała dr Ceklarz.

Żaden z tych regionów nie ma jednego, reprezentatywnego stroju, ale za to może pochwalić się bogactwem i różnorodnością strojów ludowych.

A gdzie w tym wszystkim jest Rabka-Zdrój, Chabówka, Skomielna Biała czy Skawa? - Tu również trzeba mówić o różnorodności, bo spotykamy tu strój podhalański, zagórzański i kliszczacki. Na to nałożyła się moda, która przyszła z miasta, a która weszła do stroju ludowego, ubiory wojskowe. Te wszystkie elementy mieszały się ze sobą. Choć przeglądając najstarsze fotografie, z Rabki, ze Słonego, Rdzawki czy Ponic, to widać zdecydowaną dominację podhalańskiego stroju męskiego, ze strojem kobiecym było natomiast różnie - przyznaje dr Dorota Majerczyk.

Czy istnieje dziś jakiś wzorcowy strój górali rabczańskich? - Trudno odpowiedzieć na to pytanie - przyznała dr Katarzyna Ceklarz. - Czy jest coś takiego typowego? Nie. Tu są raczej połączone wzory i to jest cecha tego regionu.

Dr Ceklarz i dr Majerczyk, w ramach przygotowań do książki dokładnie przejrzały magazyny Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju, gdzie znalazły, a potem odtworzyły dawne, XIX-wieczne stroje z okolic Rabki-Zdroju. Na potrzeby wywiadu ubrały je i pokazały, jak wyglądały ponad wiek temu temu miejscowe góralki.

- Te właśnie stroje pochodzą z okolic Rabki. Kiedyś, w przeszłości, gdybyśmy się cofnęli 150 lat w przeszłość, to kobiety w takich właśnie strojach pojawiały by się np. w kościele - mówi dr Ceklarz.



oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Zbych08:03, 10 lutego 2021
Strój góralski mimo pewnych wspólnych cech różni się. Prawie każda wioska ma w swoim ubiorze indywidualne, charakterystyczne elementy elementy po których można rozpoznać skąd kto jest.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas