Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Jabłonka i okolice
Rain
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 37.044 km/h Wilgotność: 62
Clouds
12°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 68
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
07.03.2021, 14:12 | czytano: 1228

Promocja wydawnictwa „Orawskie światy po nasymu opedziane” (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński

JABŁONKA. W Orawskim Centrum Kultury zorganizowane zostało spotkanie, będące promocją publikacji „Orawskie światy po nasymu opedziane”. Jest to książka i płyta z gadkami orawskimi, z których część stanowią prace nagrodzone w Orawskim Konkursie Literackim im. Piotra Borowego.

Autorzy: Irena Grobarczyk, Władysława Omylak, Paulina Pawlak-Kott, Anna Olesińska, Bogdan Pieróg, Paweł Gwiżdż i Artur Olesiński na potrzeby publikacji użyczyli nie tylko swoje teksty, ale także głosy, by w niepowtarzalnym dla siebie stylu opowiedzieć o swoim kawałku świata orawskiego. Na płycie znalazła się również gadka "Jako mnie babka ucyła rachunków" w interpretacji Kacpra Kocura, zdobywcy pierwszego miejsca w konkursie gawędziarzy, w kategorii dziecięcej 54. Festiwalu Sabałowe Bajania. Strony książki zdobią rysunki Julii Pieronek.

Opowieść o gwarze, potrzebie jej dokumentowania i zachowania dla przyszłych pokoleń, w barwny sposób przekazał publiczności zgromadzonej na sali widowiskowej OCK i śledzącej transmisję online, prof. dr hab. Józef Kąś - uczestnicząc w spotkaniu poprzez łącza internetowe.

Każdy z autorów otrzymał z rąk wójta Antoniego Karlaka obraz z błękitnym oknem, które zdobi okładkę książki i zaprasza do odkrywania orawskich światów. Kameralnemu spotkaniu towarzyszyła kapela zespołu OwCoK z Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

Pracy redakcyjnej i konsultacji językoznawczej podjął się prof. dr hab. Józef Kąś, który dokonał korekty tekstów, ujednolicając ich pisownię i przedstawił naukowe spojrzenie na gwarową ortografię.

Publikacja jest dostępna w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.

UG Jabłonka, s/ zdj. Łukasz Sowiński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
znesmaczona07:42, 9 marca 2021
Jestem znismaczona tą impezką. Przedstawiono tak wszysko jakby to oni odkryli orawska gwarę i orawskie gadki. Smutne.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij