Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama
Rabka Zdrój
Clouds
15°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
24.04.2021, 10:29 | czytano: 1345

Dziady śmigustne - tradycja wiosennego kolędowania

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju rozpoczęło realizację projektu naukowo-wystawienniczego pt. "Dziady Śmigustne – tradycja wiosennego kolędowania", który uzyskał dofinansowanie w ramach programu EtnoPolska 2021.

Głównym celem projektu jest popularyzacja, archiwizacja i zapewnienie trwałości zwyczaju, który w prawie niezmienionej formie dotrwał do naszych czasów i jest nadal kultywowany przez nieformalne grupy obrzędowe ze wsi Dobra.

W ramach działań przeprowadzone zostaną badania terenowe, kwerendy archiwalne w bibliotekach, muzeach oraz archiwach prywatnych. Kolejnym etapem projektu będzie udostępnienie online pokazu wykonywania strojów i akcesoriów kolędniczych.

Zwieńczeniem projektu będzie realizacja wystawy czasowej pt. Dziady śmigustne – tradycja wiosennego kolędowania w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wydanie bogato ilustrowanego katalogu.

Przewidywanym rezultatem realizacji zadania będzie pozyskanie materiału badawczego (wywiady etnograficzne, fotografie, materiały audio-video) oraz poszerzenie i upowszechnienie wiedzy dot. zjawiska zaliczanego do niematerialnego dziedzictwa kultury, którego geneza, według legend, sięga XIII w.

Projekt jest elementem założeń oraz długofalowej strategii wyznaczającej kierunek działalności Muzeum, obchodzącego w tym roku 85. rocznicę otwarcia.

Partnerem projektu jest Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej.
Autorki projektu: Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk
Fot. Aleksander Hordziej

Materiały prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas