EKO-majówka w Rabce-Zdroju (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Jabłonka
Clouds
-0°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 94 %
Clear
-0°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
10.05.2021, 21:04 | czytano: 1993

EKO-majówka w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

9 maja odbył się piknik kulturowo-ekologiczny pn. EKO-majówka, który miał być zorganizowany w rabczańskim amfiteatrze, ale ze względów epidemicznych odbył się online.

Organizator wydarzenia, Stowarzyszenie Lokomotywa, zaproponowało formułę spotkania live na Facebooku przeplatanego filmami zarejestrowanym wcześniej ze spotkań z organizacjami, które miały wystąpić. Dzięki temu mogliśmy odwiedzić warsztat Piotra Majerczyka ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce, gdzie wytwarza podhalańskie dudy, byliśmy też w Rdzawce u Państwa Latawców, wciąż ręcznie szyjących kierpce, widzieliśmy też moskole przyrządzane na tradycyjnym piecu. Oglądaliśmy tradycyjny śpiew i taniec w wykonaniu miejscowych zespołów regionalnych: „Robcusie” i „Robcanie” z Rabki oraz „Powicher” z Rdzawki. Poznaliśmy bliżej panie z kół gospodyń wiejskich z Chabówki, Rdzawki i Ponic i wypytaliśmy o dawne zwyczaje związane z jedzeniem, leczeniem i życiem codziennym. Łatwo było odnaleźć pomost pomiędzy tradycyjnymi zwyczajami, a współczesnymi trendami ekologicznymi.

Imprezę w studio prowadzili członkowie Stowarzyszenie Lokomotywa: Cezary Skrocki, Marta Skrocka i Monika Rzonca opowiadając o różnych aspektach ekologicznego życia i przepytując gości. Na pierwszy front poszedł gospodarz uzdrowiska, burmistrz Leszek Świder, który od początku kadencji walczy o zmianę faktyczną i wizerunkową gminy w aspekcie ekologii. Zapytany o najnowsze wieści z tego frontu, mówił, że wiele już udało się zmienić, Rabka zaczyna być postrzegana jako wzorzec uzdrowiska dbającego o czyste powietrze. Temat ten kontynuował kolejny gość na żywo, ekodoradca Stanisław Kiersztyn. Zachęcał do zgłaszania się do Urzędu Miasta w sprawie wymiany pieców i deklarował pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie. Kolejni goście opowiadali o prowadzeniu biznesu wrażliwego na ekologię i doświadczaniu żywiołów poprzez zajęcia teatralne. Kolejne bloki tematyczne dotyczyły segregacji śmieci w gminie, idei less waste, czyli zmniejszeniu ilości odpadów, które produkuje każde gospodarstwo już na poziomie konsumpcji, ciekawych inicjatywach jak społeczne lodówki, ale także o bliższych naturze sposobach na opiekę nad dzieckiem, sprzątaniu czy praniu. Był też dział poświęcony biodynamicznym uprawom, przyjaznym pszczołom, ptakom i jeżom.

Uczestnictwo na żywo zastępował rabczanom udział w konkursach na portalu, za odpowiedzi na pytania związane z ochroną środowiska albo tematyką filmów można był wygrać obiad dla rodziny, pyszne chleby i inne produkty od kół gospodyń wiejskich, zestawy prezentowe od świadomych ekologicznie partnerów imprezy: sklepu Zdrowy Tydzień, Uzdrowiska Rabka, Urzędu Miasta Rabka-Zdrój, sklepu Kieł i Pazur, vouchery do Termy Bania oraz ekologiczne lub biodegradowalne prezenty przygotowane przez Stowarzyszenie Lokomotywa. Szybkie łącze internetowe dostarczyła firma WIK.

Łącznikiem między starym a nowym były warsztaty upcyklingowe, pokaz zajęć teatralnych prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Rabcia” i wyjątkowy koncert „Brzmienie głębokiej ekologii” sygnowany twórczością Piotra Koleckiego i zaproszonych gości.

Poniżej link do playlisty na YouTube, gdzie odnajdziemy filmy powstałe na EKO-majówkę:
Eko-majówka


Piknik kulturowo-ekologiczny odbył się w ramach zadania pn. "Kulturowe warsztaty i wydarzenia integracyjne na terenie Gminy Rabka-Zdrój" realizowane w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Materiały prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas