Wtorek, 03 sierpień 2021, Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Nowy Targ i okolice
Clouds
16°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 79 %
-
brak pomiaru
Clouds
16°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 79 %
13.06.2021, 12:17 | czytano: 1825

Sto lat temu Podhalanie wsparli III Powstanie Śląskie (zdjęcia z inscenizacji)

zdj. Piotr Korczak

Miasto Zakopane wraz z Towarzystwem Gimnastycznym Sokół Gniazdo Zakopane włączyło się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Hasłem Tygodnia Górnośląskiego organizowanego przez Centralny Komitet Plebiscytowy w Warszawie na przełomie grudnia 1920 i stycznia 1921 roku było zdanie "Wszyscy i wszystko dla Górnego Śląska". Na wezwanie odpowiedzieli także przedstawiciele Podhala. Czterdziestu młodych zakopiańczyków zgłosiło się, aby wesprzeć powstanie. Ich walka w szeregach 2 Baterii I Dywizjonu Artylerii pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego zakończyła się sukcesem.

Jedną z najważniejszych osób działających na rzecz przywrócenia Polsce Śląska był Wojciech Korfanty, nie tylko czasowy mieszkaniec, ale także Honorowy Obywatel Zakopanego, członek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Historię udziału zakopiańczyków w III Powstaniu Śląskim można będzie poznać podczas wydarzeń zaplanowanych na najbliższe tygodnie.

Dziś na Placu Niepodległości zaprezentowana została inscenizacja teatralna na podstawie wspomnień Władysława Cieleckiego pt. "Z Zakopanego na Górny Śląsk. Historia wymarszu ochotników z 2 Baterii Artylerii". Spektakl wyreżyserował Krzysztof Najbor. Wzięli w nim udział aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza, mieszkańcy Zakopanego oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera. Oprawę zapewniła Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

Wieczorem, od godz. 21.00 do 23.00 na fasadzie budynku Urzędu zaprezentowana zostanie wielkoformatowa animacja komputerowa (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich przygotowana w ramach kampanii "Śląsk wspólna sprawa".

Na piątek 18 czerwca zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Zakopane. Tego dnia otwarta zostanie na Krupówkach przy oczku wodnym - wystawa plenerowa "Wojny nie chcemy, ale Górnego Śląska nie damy! To jest wola całej ludności Podhala!", a w Kinie Miejsce zaprezentowany zostanie film "Korfanty 1873 - 1939" w reż. Stefana Skrzypczaka.

19 czerwca odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Między Zakopanem a Górnym Śląskiem. Wojciecha Korfantego działalność publiczna i życie prywatne".

W ramach obchodów zaplanowano także odsłonięcie pomnika poświęconego ochotnikom z Zakopanego i Podhala, którzy w maju 1921 roku wyruszyli pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego do walki o polskość Górnego Śląska, służąc w szeregach 2 Baterii Artylerii wojsk III Powstania Śląskiego.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
zainteresowany08:07, 14 czerwca 2021
Wielka szkoda ze o imprezach roznego typu nie tylko o historycznych Podhalanie dowiaduja sie po fakcie. Nie ma zadnych dostepnych ogloszen o nadchodzacych wydarzeniach. Wielka szkoda ze w dobie XIX wieku i internetu tak bardzo przeplyw informacji kuleje.
No coz, tyle mowi sie o promocji miasta a tu .....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij