Obchody 81 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Zakopane
Clear
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 9.396 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
15.06.2021, 00:29 | czytano: 1455

Obchody 81 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz (zdjęcia)

14 czerwca minęła 81. rocznica I transportu Polaków do KL Auschwitz. To także Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

zdj. Komitet 14 czerwca
zdj. Komitet 14 czerwca
„14 czerwca 1940 roku przywieziono do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz pierwszy transport więźniów z Tarnowa, liczący 728 polskich więźniów politycznych. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Wśród nich znajdowali się również architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy. Natomiast znaczną część młodzieży stanowili harcerze.

Punktem zbornym 728 polskich więźniów KL Auschwitz było więzienie w Tarnowie. Sprowadzano ich tam z różnych więzień, w tym z Palace – katowni Podhala w Zakopanem. W miejscu tym przebywało kilka tysięcy więźniów. W pierwszym transporcie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu więźniów z Podhala.”

14 czerwca, uznano za początek funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Delegacje oddające hołd ofiarom po wcześniejszej zgodzie na wejście od Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau miały być legitymowane imiennie. Jako delegacja Komitetu 14 czerwca oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni niemieckiej.

Pod Ścianą Straceń rozstrzelano co najmniej kilka tysięcy Polaków. Wielu z nich ginęło z okrzykiem na ustach „ Niech żyje Polska!” To właśnie pod tą ścianą, z polskimi flagami, odśpiewaliśmy narodowy hymn i odmówili modlitwę za wszystkie ofiary zbrodni niemieckich. Następnie 81 biało-czerwonych zniczy od Społecznego Komitetu 14 czerwca zostało ułożonych w symbol Polski Walczącej.

"Uważam, że wszystkie ocalałe obozowe obiekty należy zachować i pieczołowicie konserwować, aby dawały świadectwo prawdzie. Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić" - powiedział Stanisław Ryniak, pierwszy polski więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Pielęgnujmy pamięć o historii naszego narodu, o naszych bohaterach. Niech miejsca pamięci narodowej dają świadectwo prawdzie…

ps.
Z gorącym podziękowaniem dla Pana Rafała Sikory, współwłaściciela hurtowni zniczy w Nowym Targu.
Po raz kolejny - serdeczne Bóg zapłać.

Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas