Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama
Szczawnica
Clouds
15°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
02.07.2021, 10:44 | czytano: 513

Czyste Tatry – podstawa to edukacja

Organizatorzy jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji Czyste Tatry podkreślają, że głównym celem inicjatywy jest edukacja i budowanie świadomości ekologicznej, "bo zdają sobie sprawę, że jednorazowe posprzątanie szlaków nie rozwiąże problemu". Rozwiązać go może przekazywanie dobrych wzorców.

zdj. mat. prasowy
Stowarzyszenie Czysta Polska nie jest jedyną organizacją, która sprząta tatrzańskie szlaki. Regularnie robią to wolontariusze i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, pracownicy Polskich Kolei Linowych, czy biegacze uprawiający coraz bardziej popularny plogging, czyli zbieranie śmieci podczas treningów w terenie. Odbywające się raz do roku „Czyste Tatry” mają przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi na problem oraz promowanie dobrych dla środowiska, odpowiedzialnych zachowań.

Głównym celem akcji jest więc edukacja i zwalczanie mitów. Choćby tego o śmieciach, które po segregacji lądują rzekomo w tej samej śmieciarce i są wywożone na wysypisko. Wygląda to zgoła inaczej. - Kiedy wolontariusz podnosi pozostawioną przy szlaku puszkę, czy papierek po batoniku, wrzuca go do worka. Worek zostawia po zejściu ze szlaku w wyznaczonym punkcie. Następnie zbieramy wszystkie odpady i zawozimy na miejsce segregacji, która jest prowadzona jeszcze tego samego dnia – tłumaczy Rafał Sonik – jeden z inicjatorów akcji Czyste Tatry.

Co później dzieje się z posegregowanymi odpadami? Trafiają do sortowni w celu dalszej segregacji na poszczególne rodzaje materiałów, a następnie do recyklingu. - Tylko odpad, który posegregujemy ma szansę na drugie życie. Pamiętajmy, by odpowiednio postępować z odpadami nie tylko w domu, ale w każdym miejscu, w którym się znajdujemy, a zwłaszcza zwracajmy na to uwagę podczas wakacji. Odpowiednim miejscem na wszelkie śmieci jest kosz, a nie górski szlak czy las. Dlatego zawsze zabierajmy puste opakowania ze sobą w miejsca, w których możemy je posegregować - przekonuje Anna Kamińska, koordynatorka projektów edukacyjnych z Rekopolu, który jest partnerem akcji Czyste Tatry.

O tym, że odpady są przetwarzane warto mówić. Pozwala to spojrzeć na problem tego co i gdzie wyrzucamy z innej perspektywy. Zostawiona przy szlaku, plastikowa butelka może być np. grobem dla setek żuków, które do niej wejdą i nie znajdą drogi wyjścia, albo zmienić się w odzież, koc, czy kubek termiczny. Różnica jest znacząca i warto tę wiedzę przekazywać w każdym możliwy sposób.

- Stale podkreślamy: posegregowany odpad to nie śmieć, a surowiec. Od kilkunastu lat edukujemy Polaków wspólnie z przedsiębiorcami, gminami, szkołami, czy prowadząc autorskie projektu edukacyjne jak Dzień bez Śmiecenia i Działaj z imPETem!. Edukacji jednak nigdy dość, dlatego cieszymy się także, że po raz kolejny o segregacji możemy mówić także podczas akcji Czyste Tatry i wspólnie działań na rzecz czystszego środowiska - mówi Michał Mikołajczyk, dyrektor sprzedaży i marketingu w Rekopolu.


Reasumując: 31 lipca, wolontariusze Czystych Tatr zniosą z gór odpady, a nie śmieci, ponieważ każdy papierek, czy kawałek plastiku zostanie odpowiednio zagospodarowany. Miesiąc później zaplanowano inauguracyjną akcję Czysty Bałtyk, podczas której, w dniach 27-28 sierpnia zostanie posprzątanych ponad 100km plaż na Półwyspie Helskim oraz w Trójmieście. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja dotycząca ochrony klimatu oraz ekosystemów morskich.

Na obie akcje wciąż można się rejestrować za pośrednictwem strony https://czystapolska.org.pl/.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
podstawa to kultura i wychowanie wyniesione z domu10:50, 2 lipca 2021
Podstawa to kultura i wychowanie wyniesione z domu .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas