Niedziela, 28 listopada 2021, Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 89 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
19.07.2021, 17:25 | czytano: 1555

Promocja książki „Chyżne Marii Małysy i Jana Żołny” (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński

W Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej odbyła się promocja książki „Chyżne Marii Małysy i Jana Żołny” autorstwa cenionego publicysty i wydawcy Ryszarda M. Remiszewskiego, znanego pszczelarza, i pasjonata regionu Jana Świdronia oraz wicedyrektora Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej Romana Cioka.

Jest to ciekawa pozycja na rynku wydawniczym poruszającą m.in. tematykę orawskiej tożsamości, tu na przykładzie Chyżnego. Książka składa się z kilku części. Ryszard M. Remiszewski opisuje wspomnienia związane z jego przyjazdem do Chyżnego w latach 90. tych ubiegłego wieku, podaje wiele danych statystycznych, przypomina postać wybitnego karmelity o. Michała Wojnarowskiego, a także tłumaczy genezę powstania książki.

Jan Świdroń z wielką dbałością o szczegóły gwarowo opisuje historię dwóch chyżniańskich rodzin przeplatając ją z życia wziętymi zabawnymi wątkami, a Roman Ciok podaje profesjonalny opis etnograficzny chałup pamiętających czasy kurnych, czyli bezkominowych chat. Aby każdy z rozdziałów mógł być skierowany do szerokiego grona czytelników część gwarowa pisana piękną gwarą orawską zawiera bogate przypisy uszczegóławiające poszczególne wątki językiem literackim. Jest też słownik trudniejszych zwrotów i wyrażeń. Dodatkowo w książce opisane zostało wyjątkowe muzeum. W budynku starej plebanii w Chyżnem znajdują się cenne eksponaty zgromadzone w latach 70.tych ubiegłego wieku przez ówczesnego proboszcza o. Arkadiusza Klejnowskiego, dzięki ofiarności głównie mieszkańców Chyżnego. Muzeum na ten czas nie jest dostępne dla zwiedzających, a społeczność lokalna jest na etapie poszukiwania środków na konserwację zbiorów i przygotowanie ekspozycji do udostępnienia.

W książce znajdziemy wiele współczesnych i archiwalnych fotografii, a także płytę DVD z niezwykłym materiałem filmowym z 1992 roku dokumentującym ludzi i budynki, których w Chyżnem już nie ma. Zostały wspomnienia, które dzięki zaangażowaniu autorów książki zostały w trwały sposób zachowane dla potomnych.

Publikacja została wydana nakładem własnym autorów i Ośrodka KTG w Pieninach, którego kustoszem jest Ryszard Remiszewski.

organizatorzy, zdj. Łukasz Sowiński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
mądry i skromny02:22, 22 lipca 2021
Do- chyżnion- no to opowiedz co tam za cuda macie, że aż muzeum trzeba zakładać? Co tam jest takiego, czego nie ma w innych wsiach? Już wiemy że cepów nie ma- a co jest? Skarby które niszczeją- a dlaczego te skarby nie zostały przekazane do skansenu w Zubrzycy, gdzie można by było je uratować? Nie przedstawiały odpowiedniej wartości, w Zubrzycy już takie były czy lokalne ambicje na to nie pozwoliły? Niestety nie przekonałeś mnie że tu nie chodzi o nowe ciepłe posadki.
chyżnion19:29, 21 lipca 2021
Nigdy na nic nie jest za późno!
chyżnion19:28, 21 lipca 2021
Zbiory zgromadzone w Izbie Regionalnej w Chyżnem, to nie stare cepy. O ile dobrze pamiętam, to tego rodzaju eksponatów tam nawet nie ma. Są za to inne skarby, o których komentujący najwyraźniej nie ma pojęcia. Proszę również o szacunek dla chyżnian, którzy wielokrotnie wykazywali wiele różnych inicjatyw społecznych nikogo nie prosząc o pieniądze. Nikt przy temacie muzeum nie mówi o potrzebie tworzenia etatów. Są całkiem inne wizje funkcjonowania muzeum. Jest natomiast mowa o potrzebie zabezpieczenia eksponatów poprzez np. ozonowanie, konserwację elementów drewnianych i materiałowych, i ochronie ich przed owadami, które na ten moment wyrządzają najwięcej szkód. To są kosztowne rzeczy. Nie da się tego zrobić muchozolem i farbami plakatowymi. Dostosowanie budynku do potrzeb dostępności obiektu dla zwiedzających, to zaś całkiem inna bajka. Nadmienić należy, że wiele prac w budynku, w tym w Izbie Regionalnej w latach 90-tych przeprowadzono całkowicie społecznie.
mądry i skromny09:36, 21 lipca 2021
Pewnie że by się przydało parę nowych etatów, żeby pokazywać stare cepy z Chyżnego- przecież Wy nic za darmo nie zrobicie.
Ferdo21:22, 20 lipca 2021
Chyba już jest za późno... Muzeum w Chyżnemu to przeszłość. Żal pracy i starań księdza Wojnarowskiego....
OKey21:12, 20 lipca 2021
Brawo, dobrze że są tacy ludzie i takie inicjatywy. To wszystko dla Orawy.
Na ratunek14:08, 20 lipca 2021
Trzeba jak najszybciej ratować muzeum w Chyżnem, bo za chwilę nie będzie czego ratować, a władze gminyo nim już dawno zapomniały.
mądry i skromny11:35, 20 lipca 2021
Kółko wzajemnej adoracji- i nuda, nuda, nuda.
Obecny17:57, 19 lipca 2021
Bardzo piękna, swojska, wartościowa impreza. Prawdziwa Orawa. Gratulacje organizatorom i autorom cennej publikacji.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas