Piątek, 24 września 2021, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Nowy Targ i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 21.708 km/h Wilgotność: 71 %
-
brak pomiaru
Clouds
13°
Wiatr: 23.94 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
14°
Wiatr: 23.904 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
12°
Wiatr: 14.724 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 16.416 km/h Wilgotność: 79 %
27.07.2021, 18:31 | czytano: 1652

Co dalej z muzeum "Palace"? (zdjęcia i nagranie spotkania)

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. W sali obrad Urzędu Miasta zorganizowane zostało spotkanie poświęcone Muzeum Palace.

Na początku lipca w kinie Giewont odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone Palace pt. "Pamięć i troska o Palace - Katownie Podhala". Spotkanie zorganizował zakopiański oddział Związku Podhalan oraz stowarzyszenia - Nasze Dzieci Przyszłością Regionu, Pamięć oraz Fundacja Rodziny Gacków Fides et Memoria.

Jak tłumaczono: "Muzeum Palace dla wielu mieszkańców Podhala jest ważnym miejscem. To tam w czasie II Wojny Światowej członkowie wielu rodzin góralskich byli torturowani, a nawet stracili życie. Miejsce to jest naznaczone cierpieniem, krwią i męczeńską śmiercią walczących o wolna Polskę - górali. W trosce o zachowanie tego tak bardzo ważnego miejsca dla podhalańskich, chcemy się spotkać porozmawiać i wysłuchać opinii o zachowaniu niezbywalnych wartości budynku w którym mieściła się Katownia Podhala".

Dziś kolejna debata nad przyszłością miejsca, zwanego "Katownią Podhala".


s/ zdj. Piotr Korczak

s/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Nowotarżanin z wyboru13:13, 31 lipca 2021
Co tu debatować? To miejsce musi istnieć i koniec debaty.
zakopane18:52, 28 lipca 2021
do Maria
Kilkadziesiąt lat temu dr Galica (Kurier Tatrzański i wiezień Palace) założył stowarzyszenie i maleńkie muzeum (w piwnicach budynku). Do kilku lat jego testament wypełnia pani dr Lucyna Galica-Jurecka gromadząć pamiątki i dokumenty (wiele segregatorów) a także spisując wspomnienia bliskich. Obecnie zarejestrowanych jest blisko 3 tyś. nazwisk.
Dlatego prosze nie mówić że nikt nie pamięta i noc w tej kwestii nie robi. To dzięki determinacji pani doktor doprowadzono do zakupu tego budynku.
Podałbym link do muzeum ale regulamin tego portalu nie pozwala, proszę więc w internecie wpisać muzeumpalace
Maria08:38, 28 lipca 2021
Znowu ktoś decyduje za nas czy my nie mamy głosu .Dlaczego pamięć o naszych ojcach dziadkach musi iść w niepamięć czy za Ich poświęcenie odwagę walkę i oddane źycie decyduje ktoś co nie ma pojęcia o tym co tu się działo .Ludzkie pojęcie przechodzi co działo się w Palace .Nie dajmy całkiem tego zniszczyć .
Górol08:15, 28 lipca 2021
Palace były i są solą w oku .To bardzo niewygodny temat ..Komuś tak zaleźy na tym źeby to zniszczyć całkiem i to od samego początku jak skończyła się wojna .W wielu miejscach powstają muzea pamięci ale wZakopanem nie moźe
A zginęłło tu tyle ludzi zakatowanych zamęczonych w bestialski sposób .Duźo by o tym pisać
Nie wierzę rządowi PIS !!!!!!!!!!!!23:15, 27 lipca 2021
Jeśli rząd PIS macza w tym projekcie paluchy, to na pewno będzie ANTYPOLSKIE DZIEŁO !!!!!!!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij