Etno pod Trzema Koronami (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
Nowy Targ
Clouds
-1°
Wiatr: 20.34 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
-0°
Wiatr: 21.888 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 12.816 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 17.856 km/h Wilgotność: 63 %
Snow
-0°
Wiatr: 14.904 km/h Wilgotność: 77 %
Snow
-1°
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
80 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 40 | 80 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
10.08.2021, 15:16 | czytano: 2165

Etno pod Trzema Koronami (zdjęcia)

W Sromowcach Niżnych odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą Etno Trzy Korony. Złożyło się na nie wiele wydarzeń.

Było to wystawy i prezentacje artystów z Pienin, warsztaty rękodzieła dla małych i dużych, gawędy, konkursy i spotkania na terenie starego kościółka, gdzie obecnie mieści się Galeria Sztuki Pienińskiej, oraz na przystani flisackiej. Zwieńczeniem wydarzeń był wielki koncert finałowy, na którym miejscowe zespoły regionalne wystąpiły wspólnie z muzykami profesjonalnymi.

Wydarzenie rozpoczęło się Jarmarkiem Artystycznym. W cieniu pięknych lip okalających stary kościółek rozsiedli się pienińscy twórcy z prezentacja swoich dzieł i warsztatami przeznaczonymi zarówno dla małych jak i dużych. Warsztaty plastyczne prowadzone były przez członkinie TPSP ze Szczawnicy Marię Lizoń-Śliwę, Zofię Drążkiewicz, Annę Malinowską oraz Ewę Majerczak z krościeńskiego Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Można było popróbować swoich zdolności malarskich, poznać tajniki pienińskiego haftu, albo zapoznać się z techniką witrażu. Chętnych nie brakowało, a powstałe dzieła można było zabrać ze sobą na pamiątkę.

Kolejną atrakcją tego dnia były spotkania na przystani flisackiej, gdzie w pobliżu Dunajca, w scenerii przyjemnie zainscenizowanej z łodzi flisackich można zapoznać się z kulturą Pienin. Spotkania rozpoczęły prezentacje potraw pienińskich połączone z promocją książki o pienińskich tradycjach kulinarnych, a potem popłynęły opowieści o pienińskich legendach, sekretach flisaków, o pienińskich zwyczajach. Odbył się także pokaz instrumentów pasterskich i nauka pienińskiej przyśpiewki, która została wykonana wspólnie z publicznością na koncercie finałowym, będącym zwieńczeniem całego wydarzenia. W tej części wydarzenia udział wzięli Artur Majerczak, Stanisław Migdał, Marek Piątek, Muzyka Białopotocanie oraz gość specjalny Andrzej Dziedzina Wiwer, a gospodarzem spotkania była pomysłodawczyni wydarzenia Katarzyna Wiwer.

Wydarzenie zakończyło się finałowym koncertem, który odbył się w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sromowcach Niżnych, a była to radosna współpraca zespołów regionalnych z muzykami profesjonalnymi. Tego wieczora wystąpili: kwartet smyczkowy The Time Quartet (Warszawa), Katarzyna Wiwer – sopran, Muzyka Białopotocanie, Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Maniowianie, Grupa Śpiewacza Flisaków Pienińskich ze Sromowiec Niżnych, Marek Piątek – instrumenty pasterskie oraz recytatorzy Andrzej Dziedzina Wiwer i Artur Majerczak. Artyści inspirowali się wzajemnie, a radość wspólnego muzykowania udzieliła się wszystkim. Było to wspaniałe, huczne zakończenie tego bogatego w przeżycia dnia.

Wydarzenie organizowane było przez Oficynę Artystyczną Astraia wraz z Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, Polskim Stowarzyszeniem Flisaków Pienińskich oraz Fundacją Kulturalny Szlak przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oddział w Szczawnicy, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, parafii w Sromowcach Niżnych, hotelu Nad Przełomem oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach, a zrealizowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, programy Etno Polska realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Organizatorzy
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
27
12.2024
Nie przegap!
22
12.2024
Nie przegap!
31
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas