Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina
Zakopane
Clouds
-6°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-5°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
-6°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
-7°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
-7°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
112 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
136 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 56 | 112 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 68 | 136 %
Koronawirus
102
Zakażonych
4
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
74
28
Zgonów
4
0
Na kwarantannie
1139
684
Wykonanych testów
405
157
12.09.2021, 16:47 | czytano: 1142

Zakopane żegna Helenę Garcia

"Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Heleny Garcia, Honorowej Obywatelki Zakopanego, która wraz z mężem Manuelem przez wiele lat wspierała mieszkańców Zakopanego i Podhala organizując transporty żywności, leków i sprzętu rehabilitacyjnego" - poinformował zakopiański Urząd Miasta.

zdj. Regina Korczak Watycha
Przyczyniła się Ona do powstania Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego, a następnie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zakopanem. W 2012 roku odebrała tytuł Honorowej Obywatelki Zakopanego.

"Nigdy nie zapomnimy uśmiechu i oddania Zakopanemu Pani Heleno! Rodzinie i Bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia. Burmistrzowie i Mieszkańcy Zakopanego. Pogrzeb śp. Heleny Garcia odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Holandii. W uroczystościach uczestniczyć będzie delegacja z naszego miasta" - czytamy w opublikowanym wspomnieniu.

---------
Helena Garcia, z domu Ciecka, urodziła się w Busku Zdroju. Jako 14-letnia dziewczynka w 1941 roku została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. Została osadzona w obozie w Lipsku, gdzie pracowała w fabryce zbrojeniowej. W obozie poznała młodego Holendra Manuela Garcię, za którego po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała wraz z nim w Holandii. Ojczyznę odwiedzała wielokrotnie, bywała też w Zakopanem i pokochała nasze miasto.

Kiedy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, Pani Helena Garcia z rodziną i przyjaciółmi zorganizowała pomoc materialną dla polskich rodzin. Już 18 kwietnia 1982 roku pojawiła się w Zakopanem w Parafii Najświętszej Rodziny u księdza Dziekana Władysława Curzydły z pierwszym, 25- tonowym transportem darów dla mieszkańców naszego miasta. W tym ładunku znajdowały się także specjalne zabawki i sprzęt do rehabilitacji dzieci z upośledzeniem umysłowym, który pozwolił na uruchomienie jesienią 1982 roku pierwszego, przedszkolnego oddziału, projektowanego przez zakopiańską wspólnotę Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego.

Dla zorganizowania tak wielkiej pomocy Państwo Manuel i Helena Garcia założyli Społeczny Komitet w swojej gminie położonej na przedmieściach Bredy. Komitet ten przyjął nazwę "Nieuw Ginneken - Helpt Kinderen in Zakopane - Polen" i został zarejestrowany w agendach ONZ jako organizacja pomocy socjalnej non profit.

W kolejnych, niezwykle starannie przygotowanych transportach, które docierały do parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem, była odzież, żywność, lekarstwa, odżywki oraz zabawki i sprzęt rehabilitacyjny. W ciągu dziesięciu lat dotarło do Zakopanego 11 takich transportów, w większości pilotowanych i prowadzonych osobiście przez Panią Helenę. Stopniowo pomoc została ukierunkowana na upośledzone dzieci i ich rodziny z Podhala. Na prośbę rodzin z Zakopanego pomoc docierała również do Domu Pomocy Społecznej w Białce Tatrzańskiej.

Celem głównym dla Komitetu stała się budowa Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego, a następnie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zakopanem jako zupełnie nowej w Polsce formy placówek dla osób z głębszym upośledzeniem umysłowym i towarzyszącymi niepełnosprawnościami.

W pierwszym okresie tworzenia tych placówek przez powstałe w Zakopanem Stowarzyszenie Rodziców, pomoc zorganizowana przez Państwa Helenę i Manuela Garcia była po prostu bezcenna. W latach trwającego jeszcze stanu wojennego w transportach docierały nieosiągalne na polskim rynku materiały budowlane: flizy, farby, tapety i wykładziny, ale także elementy wyposażenia: meble, sprzęt kuchenny, urządzenia rehabilitacyjne i medyczne, specjalne zabawki i pomoce szkolne.

Dzięki Komitetowi zebrano wśród mieszkańców gminy Ginneken pieniądze, które pozwoliły na wybudowanie jednej kondygnacji budynku warsztatów, zamontowanie windy, a także nabycie znacznej części terenu przeznaczonego na planowaną budowę Domu Mieszkalnego dla osób upośledzonych, tracących naturalne oparcie w rodzinie. Starania Komitetu doprowadziły do przekazania z Holandii łącznie pięciu używanych samochodów służących do dowożenia dzieci do Ośrodka, dzięki czemu mogły one uczestniczyć w kompleksowych zajęciach rehabilitacyjno- edukacyjno- opiekuńczych bez odrywania ich od rodzin. Ten niewielki, prywatny Komitet wspierał także wiele innych inicjatyw społecznych w Zakopanem.

Dzięki nawiązaniu kontaktu ze Szpitalem Klinicznym Kardiochirurgii Dziecięcej "De Klokenberg" w Bredzie, wyposażono sale operacyjne Dziecięcego Szpitala Ortopedycznego w Zakopanem na Bystrem w nowoczesny sprzęt medyczny i monitoring, umożliwiający skomplikowane operacje kręgosłupa.

Między innymi przekazano także samochód dla Domu Pomocy Społecznej w Białce Tatrzańskiej. /.../

Bezpośrednio przed śmiercią męża Pani Heleny, Państwo Garcia sporządzili testament, wydzielając w nim dla dzieci z upośledzeniem umysłowym z Zakopanego część równą części przewidzianej dla każdej z ich córek. Po stracie męża Pani Helena nadal kontynuuje swoją macierzyńską opiekę, zakładając w roku 2011 w Holandii prywatną fundację, przeznaczoną na budowę Domu Mieszkalnego dla osób niepełnosprawnych w Zakopanem.

Państwo Garcia zostali odznaczeni Srebrnym Medalem za Zasługi dla Miasta Zakopane. Z ich inicjatywy podpisano wieloletnią umowę partnerską pomiędzy Zakopanem a Gminą Nieuw Ginneken.

UM Zakopane, opr.s/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas