Piątek, 03 grudnia 2021, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Rabka Zdrój i okolice
Clear
-5°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 8.856 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
-4°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 69 %
Clear
-3°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-5°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 86 %
Clear
-7°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 69 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
01.10.2021, 15:54 | czytano: 1311

Spotkanie z Agatą Puścikowską autorką książki "Waleczne z gór" oraz koncert promujący projekt "Ora#Wa Power - Biełaso" (zdjęcia)

zdj. Grzegorz Rzepiszczak

W Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej miało miejsce spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską. Okazją było wydanie jej książki "Waleczne z gór", w której jeden z rozdziałów jest poświęcony Józefinie Machay - Mikowej. Spotkanie w formie kameralnej rozmowy poprowadzili: Robert Kowalczyk oraz Dominika Wachałowicz – Kiersztyn i Łukasz Klozyk.

Agata Puścikowska - dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna, autorka książek: "Wielokuchnia", "Siostra na krawędzi. O pasjach silniejszych niż narkotyk rozmawiają s. Jolanta Glapka i Agata Puścikowska", "Z mojego okna", "Wojenne siostry. Niezwykłe historie bohaterskich kobiet", "Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę", "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet", "Życia Rysy. Reportaże o ludziach niezwykłych". Prywatnie żona Piotra oraz mama 5 dzieci. Miłośniczka gór i muzyki Chopina. Społecznie zajmuje działalnością pro-life, pracuje z kobietami przed decyzją o aborcji oraz żałujących dokonanej aborcji.

Pod opisem jednej z książek znajdujemy słowa Macieja Gajka, które oddają wszystko co można o niej opowiedzieć: "Drogi Czytelniku, muszę Cię ostrzec. Bierzesz do rąk książkę, którą napisała osoba opętana. Nie, nie przez siły nieczyste ani przez chorobę umysłową. Agata jest opętana lubieniem ludzi. Nie przepuszcza swoich bohaterów przez reporterską wyżymaczkę, nie wysysa z nich duszy, by ich historię wyprodukować, wydrukować, a potem zapomnieć. Agata swoich bohaterów kocha. […] Każde życie to historia na co najmniej jedną książkę. Odpowiedz sobie szczerze, Drogi Czytelniku, ile takich książek przeczytałeś? Teraz masz okazję nadrobić zaległości. Maciej Gajek"

W drugiej części wieczoru wysłuchaliśmy koncertu promującego projekt "Ora#Wa Power – Biełaso", który tworzą: Darek Budkiewicz – wszechstronny, utalentowany muzyk i kompozytor, basista z ogromnym doświadczeniem scenicznym, znany ze współpracy z takimi zespołami jak De Press, Armia i Trupia Czaszka oraz nasza lokalna Karolina Kowalczyk – wokalistka, etnolog badająca tradycyjną kulturę ludową, traktując ją jako drogowskaz we własnym życiu, rozkochanej w muzyce tradycyjnej. Postanowili oni opracować materiał audio z utworami zainspirowanymi przede wszystkim życiem Józefiny Machay-Mikowej, walczącej o polskość Orawy, zamordowanej przez gestapo zastrzykiem fenolu oraz jej męża Emila, który zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Po spotkaniu każdy z uczestników miał możliwość nabycia egzemplarzy książek z osobistą dedykacją autorki.

To był piękny, wartościowy i klimatyczny wieczór.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej, Stowarzyszenie Rozwoju Orawy oraz Stowarzyszanie Lipnica Wielka na Orawie.

Karolina Kowalczyk Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, zdj. Grzegorz Rzepiszczak Orawa.tv
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Byłem10:34, 2 października 2021
Piękne wydarzenie... Kawał historii... Niesamowity koncert
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas