Piątek, 03 grudnia 2021, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Jabłonka i okolice
Clear
-5°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 8.856 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
-4°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 69 %
Clear
-3°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-5°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 86 %
Clear
-7°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 69 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
04.10.2021, 18:13 | czytano: 1615

Gospodynie rządziły w Jabłonce (zdjęcia)

W Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbył się 11. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

W sobotnie przedpołudnie zabrzmiały „Trombity Haniaczyków”, dając tym samym znać do rozpoczęcia Przeglądu. Oficjalnego otwarcia dokonali: poseł Barbara Bartuś, wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, dyrektor Oddziału Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Małgorzata Broda, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu Małgorzata Gurgul oraz kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Sączu Krzysztof Pyrdoł. Na scenę zaproszono również wójta gminy Łącko Jana Dziedzica. Przemawiający podziękowali wszystkim paniom za ich aktywność w lokalnych środowiskach oraz wyrazili zadowolenie z rosnącej liczby KGW i ich działalności dla rozwoju polskiej wsi.

Konkursowa rywalizacja trwała dwa dni. Wszechstronnie uzdolnione panie z jedenastu KGW z całej Małopolski, śpiewały ludowe pieśni i przyśpiewki, odgrywały scenki obyczajowe z dawnej kultury wsi, wykonywały artystyczne rękodzieło (zazdroski) oraz częstowały tradycyjnymi specjałami.

Dorobek artystyczny i kulinarny KGW podziwiało wielu gości. W niedzielne popołudnie, tuż przed ostatnią częścią konkursowych prezentacji, głos zabrali: dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Monika Gubała, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotr Gąsienica oraz wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak. Przedstawiciele organizatorów gratulowali i dziękowali gospodyniom za ich wkład w piękno i różnorodność Małopolski.

W niedzielny wieczór odczytaniem protokołu i wręczeniem nagród zakończył się 11. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW. Nagroda główna trafiła w ręce pań z KGW Trzebunia z Trzebuni. Równorzędnie pierwsze miejsca przypadły KGW z Nowego Bystrego i KGW Maniowy, a drugi – KGW Długopole.

Oczekiwanie na decyzje jury, gospodyniom i gościom umilił żywiołowy koncert zespołu Folkowni, który poderwał widownię do tańca i wspólnej zabawy. Przegląd sprawnie i z humorem poprowadziła niezawodna para konferansjerów: Anna Olesińska i Marian Wójtowicz. W komisji artystycznej wytrwale pracowali: Lucyna Kmak – specjalista ds. gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki, MODR Karniowice; Jadwiga Pilch – etnograf; Urszula Gieroń – etnograf; Jadwiga Adamczyk – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Benedykt Kafel – etnograf.

Na wydarzenie zaprosili: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Województwo Małopolskie, Gmina Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz współorganizator: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Organizatorzy OCK Jabłonka, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Górol20:53, 4 października 2021
Brawo bystrzanki tak trzymać
swojski19:41, 4 października 2021
Pustki na widowni. Impreza dla imprezy. Chyba słabo rozreklamowana/ a impreza wojewódzka, trochę wstyd dla Orawy
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas