Sobota, 27 listopada 2021, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 95 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
15.10.2021, 11:04 | czytano: 642

105 rocznica urodzin podporucznika Eugeniusza Bachledy-Curusia, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Poznajcie Eugeniusza Bachledę-Curusia. Urodził się 15 października 1916 roku w Zakopanem. Był utalentowanym narciarzem. Już od pierwszych dni okupacji brał czynny udział w ruchu oporu na terenie Podhala.

Z opracowania Jerzego Dębskiego "Oficerowie Wojska Polskiego w obozie koncentracyjnym Auschwitz 1940-1945" dowiadujemy się, że Eugeniusz był oficerem służby stałej piechoty. Od 19 maja 1939 r. podporucznikiem.

Mieszkał w Zakopanem, a po maturze uczęszczał do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi-Komorowie, którą ukończył otrzymując patent oficerski.

Aresztowany przez Gestapo trafił do więzienia Palace, słynnej katowni Podhala. Jego rodzice, Bronisława i Adam Bachleda-Curuś również zostali aresztowani i trafili do Palace za udział w ruchu oporu. Z czasem wszyscy zostają wywiezieni do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, powstałego początkowo w celu eksterminacji narodu polskiego.

Eugeniusz Bachleda-Curuś przeniesiony do więzienia przy ulicy Montelupich w Krakowie, trafia do KL Auschwitz transportem z 5 lutego 1943 roku. Sipo u. SD skierowało w tym czasie z Krakowa 63 mężczyzn, których oznaczono numerami od 100378 do 100440. Od tamtej chwili Eugeniusz stał się numerem 100379.

2 sierpnia 1944 roku, podporucznik Eugeniusz Bachleda-Curuś podejmuje próbę ucieczki z Janem Karpińskim, więźniem o numerze obozowym 39572. Zostaje zastrzelony przez Niemców w okolicach Zabierzowa. Jego rodzice giną w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Jego brat Adam, podporucznik rezerwy piechoty WP już w pierwszych dniach okupacji był poszukiwany przez gestapo. Udało mu się zbiec przez Tatry na Węgry, by przedostać się do Francji. Stamtąd trafia do Anglii, gdzie służy jako oficer w 1 samodzielnej kompanii komandosów w składzie II Korpusu Polskiego we Włoszech. Brał udział w bitwie o Monte Cassino. Wskutek odniesionych ran zmarł 18 maja 1944 roku. Został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari V kl.

Cześć i chwała Bohaterom!

opr. Sebastian Śmietana
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas