Sobota, 27 listopada 2021, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 95 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
18.10.2021, 12:34 | czytano: 961

Na Orawie… Opowieść o symbolach kultury ludowej. Film i wystawa w OCK (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński

JABŁONKA. W Orawskim Centrum Kultury w odbyła się premiera filmu i wernisaż wystawy fotografii Na Orawie… Opowieść o symbolach kultury ludowej.

W opowieści o kulturze ludowej orawskiej wsi wykorzystano język symboli. Kilkunastominutowy film i wystawa opowiadają o symbolice i znaczeniu ognia, wody, chleba, drzewa, dziecka, wianka i piórka, a więc wybranych symboli, którym w obrzędowości rodzinnej i dorocznej przypisywano konkretne funkcje i znaczenie.

Do świata dawnej Orawy wprowadził publiczność widowiskiem słowno-muzycznym zespół OwCoK. Po czym wyświetlono film. Widzowie byli oczarowani sposobem, w jaki pokazano piękno Orawy, dawne życie przepełnione wierzeniami, zwyczajami, upływające w zgodzie z otaczającą naturą. Filmowa opowieść inspiruje do zatrzymania się, wytchnienia i zachwytu nad dawnym, prostym życiem.

Na wydarzeniu obecni byli twórcy filmu – Angelika i Adam Donczew z Peak Films oraz autor fotografii – Łukasz Sowiński. Do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia stanęli również występujący w filmie starsi i młodsi Orawianie.

Zarówno film, jak i wystawa od dziś dostępne będą w przestrzeni wirtualnej. Do ocalenia świata, który z każdym rokiem odchodzi w zapomnienie, a który uwieczniono w filmie i zdjęciach, OCK wykorzysta potęgę internetu. Od dziś film, jak i wystawa dostępne będą w sieci: na stronie www.ockorawa.pl, na kanale OCK Jabłonka w serwisie Youtube oraz na profilu facebookowym Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Zaprezentowano efekty mikroprojektu Zakodowane w kulturze, który Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce realizowało od marca br. Partnerem projektu było miasto Trstena. Mikroprojekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

źródło: Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, zdj. Łukasz Sowiński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Do Orawców22:51, 26 października 2021
Dlaczego pisze tekst pani etnolog, która nie ma pojęcia o Orawie, czy u nas nie ma ludzi którzy się znają na naszej kulturze? PYTANIE
Pytanie08:46, 20 października 2021
A gdzie jest obiecany basen i kino. Pusta działka i pusty dom kultury...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas