Środa, 08 grudnia 2021, Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Jabłonka i okolice
Clouds
-5°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 88 %
-
brak pomiaru
Clear
-5°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-5°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-6°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-6°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 88 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
26.10.2021, 18:28 | czytano: 2683

Gospodynie na scenie (zdjęcia)

W minioną sobotę na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej odbył się V Przegląd Artystyczny Kół Gospodyń Wiejskich gminy Nowy Targ.

Komisja w składzie Katarzyna Dobrzyńska, Maria Wnęk, Beata Szewczyk i Krystyna Rapta, przesłuchała 12 kół gospodyń prezentujących się w dwóch kategoriach: śpiewie regionalnym i biesiadnym oraz w scenkach humorystycznych i rodzajowych z życia wsi.

W wyniku narad przyznano następujące nagrody:

w kategorii śpiewu regionalnego i biesiadnego:

I miejsce – KGW Dursztyn
KGW Łopuszna
II miejsce – KGW Morawczyna
KGW Ostrowsko
KGW Nowa Biała
III miejsce – KGW Ludźmierz
KGW Gronków
KGW Harklowa
KGW Rogoźnik

w kategorii scenek z życia wsi lub prezentujących zwyczaj i obrzęd regionalny:
I miejsce – KGW Krempachy
II miejsce – KGW Długopole
III miejsce – KGW Obidowa

Uwagi jury:

Komisja docenia starania i pracę włożoną w przygotowanie, wyreżyserowanie i prezentację programów oraz śpiewów przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Komisja składa serdecznie gratulacje umiejętności scenicznych i wokalnych wszystkich Pań oraz docenia ich zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności lokalnej i regionu.

W prezentacji grup śpiewaczych śpiew powinien być śpiewany na dwa głosy, nie unisono (jeden głos). Jeżeli długość włosów nie pozwala na uczesanie warkocza lub cuby, to panie powinny na głowę założyć chustkę, żeby była zgodność etnograficzna ponieważ uczesanie jest częścią stroju ludowego. Ubiór Pań powinien być dostosowany do wieku i regionu, który prezentują, w formie tradycyjnej bez ubierania wersji współczesnych, stylizowanych takich jak: pasy, koturny, szpilki. Komisja zwraca również uwagę aby Panie zadbały o różnorodność ubioru podczas występu (różne kolory spódnic, różne kolory gorsetów, katanek oraz chust góralskich). Strój powinien być dostosowany do sytuacji przedstawianej w scence, dzień powszedni – ubranie robocze, codzienne nie odświętne, natomiast strój paradny tylko na święto, ślub, chrzciny itp.

Członkowie komisji zwracają uwagę aby przy tworzeniu scenek teatralnych oraz obrzędowych starać się o jak najlepsze zagospodarowanie sceny w taki sposób aby nie przeszkadzać sobie nawzajem. Aktorzy nie powinni odwracać się tyłem do widowni. Wydarzenia sceniczne powinny być osadzone w konkretnych ramach czasowych.

Komisja zachęca do sięgania w przygotowywanych programach do dawnych, często niewykonywanych już dzisiaj zajęć, zwyczajów czy obrzędów, dzięki czemu pamięć o nich przetrwa następne pokolenia. Każde z Kół Gospodyń Wiejskich biorących udział w Przeglądzie otrzymało pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną.

Organizatorzy, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
BasiaK14:18, 27 października 2021
Józia odpuść że już sobie ;)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas