Koncert Jubileuszowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Edwarda, Telesfora
Nowy Targ
Clouds
-11°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-7°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-11°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-10°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-10°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-10°
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
318 %
Nowy Targ
62 %
Zakopane
104 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 159 | 318 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 52 | 104 %
26.11.2021, 11:10 | czytano: 2712

Koncert Jubileuszowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Zakopanem (zdjęcia)

ZAKOPANE. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Mieczysława Karłowicza obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia swojego istnienia. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert galowy.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Licznie zgromadzona publiczność w sali im. Jana Paderewskiego w hotelu Belvedere gromkimi brawami nagrodziła wykonawców.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Centrum Edukacji Artystycznej, władz miasta Zakopanego, instytucji kultury oraz lokalne media. Poseł Anna Paluch w swoim wystąpieniu podkreśliła, jaką ważną rolę pełni zakopiańska szkoła muzyczna w życiu kulturalnym Zakopanego.

Program koncertu był bardzo bogaty. Widzowie mieli okazję zobaczyć i usłyszeć występy solistów, orkiestry, grupy rytmicznej oraz szkolnego chóru.

Historia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem

Tradycje edukacji muzycznej pod Tatrami sięgają bardzo odległych czasów, sprzed I wojny światowej i później okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej szkolnictwo muzyczne odrodziło się 1 września 1946 roku. Wówczas powstała Miejska Szkoła Muzyczna im. Fr. Chopina, później przekształcona w Miejską Szkołę Umuzykalniającą przy Gimnazjum Ogólnokształcącym. Upaństwowiono ją w 1950 roku.

Jako samodzielna placówka z siedzibą w Parku Miejskim rozpoczęła działalność edukacyjną w dwóch działach: dziecięcym i młodzieżowym. Prowadzono w niej naukę gry na niemal wszystkich instrumentach (w klasie fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, gitary, kontrabasu, fletu, klarnetu, rogu, puzonu, akordeonu, śpiewu solowego). Prowadzono też zajęcia z tańca, rytmiki, kształcenia słuchu, teorii i historii muzyki.

Powstała szkolna orkiestra symfoniczna, która występowała na wielu szkolnych i miejskich uroczystościach. Był to czas wielkiego rozkwitu szkoły. Działalność szkoły muzycznej rozszerzono o filię, którą założono w Poroninie w 1961 roku.
W 1974 roku zainicjowano powstanie klas regionalnych, które były ewenementem w skali kraju. Młodzież uczyła się tradycyjnej muzyki góralskiej metodą beznutową. W 1975 roku przy szkole zawiązało się koło Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Działali w nim przede wszystkim nauczyciele, którzy zaangażowali się również w organizację Ogólnopolskiego Towarzystwa muzycznego im. Karola Szymanowskiego utworzonego w 1977 roku. Towarzystwo zainicjowało między innymi największe wówczas przedsięwzięcie muzyczne Zakopanego – Festiwal „Dni muzyki Karola Szymanowskiego”. Organizowano także liczne koncerty na rzecz zakopiańskiego środowiska.

Imię Mieczysława Karłowicza zakopiańskiej szkole muzycznej nadano 9 września 1979 roku., z inicjatywy ówczesnej dyrektor szkoły Anny Juchniewicz.

Od 1988 roku Szkoła mieści się w budynku przy ulicy Sienkiewicza 12, niedaleko willi „Lutnia”, w której mieszkał aż do śmierci Mieczysław Karłowicz / 1876-1909/. W 1991 roku przy zakopiańskiej Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia utworzona została ogólnokształcąca szkoła artystyczna wchodząca w skład Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem.

W ciągu 75 lat zakopiańską Szkołę Muzyczną ukończyło ok. półtora tysiąca absolwentów. Wielu z nich podjęło naukę w szkołach II stopnia oraz zdecydowało się na studia w Akademiach Muzycznych wybierając zawód muzyka. Kilkanaście osób po skończeniu studiów powróciło do Zakopanego i obecnie pracuje w szkole kształcąc przyszłe pokolenia muzyków. Są to Elżbieta Cukier, Teresa Piwowarczyk, Cezary Wagner, Zofia Ziach, Maria Czubernat- Gródek, Danuta Dutka-Marduła, Anna Kurek, Justyna Jasiorkowska, Maciej Cisło, Katarzyna Cukier, Katarzyna Trebunia-Góźdź.

Od początku swego istnienia szkoła muzyczna współpracowała z różnymi instytucjami na terenie Zakopanego i Podhala. Koncerty uczniów i pedagogów odbywały się m.in. w sali teatralnej Morskiego Oka” im H. Modrzejewskiej, Miejskim Domu Kultury przy Związku Podhalan, w pensjonatach, sanatoriach, w sali Miejskiej Galerii Sztuki organizując koncerty, a także uświetniając uroczystości szkolne, okolicznościowe, wernisaże. Uczniowie brali także udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek organizowanym przez Urząd Miasta, w konkursie „Niech kolęduje z nami cały świat” organizowanym przez parafię Św. Rodziny w zakopiańskim Teatrze im. St. I. Witkiewicza, w Muzeum K. Szymanowskiego w „Atmie”, w willi „Koliba”, „Czerwony Dwór”. Szkoła współpracuje z Tatrzańską Agencją Rozwoju, Promocji i Kultury z siedziba w „Jasnym Pałacu”, z Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, prowadzoną przez Agnieszkę Kreiner oraz Tatrzańskim Chórem Szumny.

Zasłużeni, już nie żyjący pedagodzy to: Wacłw Geiger, Tadeusz Głodziński – dyrektor szkoły, Olga Garbicz-Kuligowska, Ewa Tuchólko, Mieczysław Galica, Ferdynand Sowa, Irena Szydłowska – dyrektor szkoły, Feliks Klingenberg, Hieronim Hamara – dyrektor szkoły.

Naszą szkołę ukończyło również wielu uczniów z rodzin kultywujących tradycje folkloru góralskiego. Wielu z nich oprócz pracy zawodowej gra w kapelach ludowych w dalszym ciągu i kształcą muzycznie kolejne pokolenia. Absolwentami Państwowej Szkoły Muzycznej są m. in. wybitni artyści tacy jak: prof. Stefan Wojtas, prof. Kazimierz Dawidek, Jakub i Dawid Lubowicz, Nika Lubowicz, Ewa Sterczyńska, Helena Matuszewska, Stanisław Rzadkosz, Krzysztof Trebunia-Tutka, Anna Chowaniec-Rybka, Rodzina Ogórków.

Organem prowadzącym Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Zakopanem jest Minister kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budynki szkoły w ostatnim czasie zostały gruntownie wyremontowane i przeprowadzono ich termomodernizację ze środków finansowych Ministerstwa Kultury. Staramy się i stopniowo pozyskujemy środki na dokończenie remontów i uporządkowanie terenu wokół szkoły dzięki wsparciu finansowemu MKiDN oraz Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Pana Zdzisława Bujanowskiego. Warunki nauki i pracy w szkole się polepszyły odkąd została przeprowadzona termomodernizacja.

opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski, historię szkoły zamieszczamy dzięki uprzejmości Dyrekcji.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
06
01.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas