Upamiętnili bohaterów Stanu Wojennego (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 13.896 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 17.784 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.964 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
13°
Wiatr: 17.892 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 14.976 km/h Wilgotność: 67 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
108 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 54 | 108 %
14.12.2021, 17:14 | czytano: 1926

Upamiętnili bohaterów Stanu Wojennego (zdjęcia)

40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce uroczyście upamiętniono w Krościenku nad Dunajcem. Obchody odbyły się pod pomnikiem ks. JerzegoPopiełuszki, kapelana „Solidarności”, bestialsko zamordowanego przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

- 40 lat temu wprowadzono stan wojenny, był to tragiczny czas dla naszego narodu – mówił wójt Jan Dyda, przypominając trudne chwile dla Polski i Polaków. Nawiązał też do czasów komunizmu i zryw narodu do wolności w 1980.

Z kolei poseł RP Anna Paluch nawiązała do uchwały sejmu podjętej 9 grudnia br., która nazwała stan wojenny „aktem zdrady i wojny z narodem”. – Przez wiele lat utrzymywano, że wprowadzenie stanu wojennego było koniecznością, bo groziła nam jakaś interwencja sowiecka, okazało się to nieprawdą – podkreśliła i wyjaśniła, że w 1990 roku Borys Jelcyn wpuścił do archiwów sowieckich dysydenta rosyjskiego Władymira Bukowskiego, który przez kilka tygodni dotarł do kilku tysięcy dokumentów, wśród nich były te, które obaliły tę legendę. - Z dokumentów tych wynika, że to generał Jaruzelski prosił o udzielenie „bratniej pomocy”, a odpowiedź była z jednoznaczna: „Towarzyszu musicie sobie poradzić sami”.

Podczas uroczystości odczytano też apel poległych oraz przypomniano, że w nocy z 12 na 13 grudnia internowano 10 tysięcy osób, a tysiąc osób było zmuszonych opuścić Polskę z biletem w jedną stronę. - To było upuszczenie krwi polskiemu narodowi. Osoby najbardziej aktywne, młodzi naukowcy, ludzie najbardziej kreatywni, ludzie najbardziej patriotyczni i twórczy musieli opuścić Polskę. To była wielka strata. Dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym najbardziej tragicznym wydarzeniu w dziejach naszego narodu w ciągu ostatnich 100 lat – mówiła.

Podczas uroczystości przypomniano też ofiary kopalni Wujek, zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 roku, który był ofiarą systemu komunistycznego.

- Komunistyczna władza na kilka lat pozbawiła wtedy nadziei Polaków – mówiła poseł i podkreśliła, że tylko dzięki zakorzenieniu Polaków w historii i wolności udało nam się odzyskać niepodległość, gdy tylko reżim komunistyczny osłabł.

W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe: Związku Podhalan, OSP, a także szkół z terenu gminy. Nie zabrakło dyrektorów szkół, uczniów, radnych, emerytów i rencistów oraz policji oraz mieszkańców.

Źródło: GCKiP w Krościenku, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas