Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama
Szczawnica
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 52 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
24.12.2021, 20:35 | czytano: 1098

Filmowa wędrowka z Bartłomiejem Kurasiem po odlewni żeliwa (film)

"Święta Bożego Narodzenia to dzień w którym Bóg zsyła Swego Syna, by ten zbawił świat. Zbudował Jego nowe królestwo na ziemi. Kolejny odcinek przedstawia pozostałości po hali odlewni żeliwa. Radosny okres przeplata się ze smutnym czasem przemijania - tak ten odcinek się poskładał" - komentuje Bartłomiej Kuraś.

kadr z filmu
- Kiedy przechodziłem przez furtkę w ogrodzeniu okalającym ruiny hali, myślałem, że ktoś zerwał kłódkę, lecz po obejrzeniu filmu od anonimowego autora, z planowanej rozbiórki dotarło do mnie, że jest to zaplanowane działanie. Przypomniał mi się budynek starej szkoły w moim rodzinnym Waksmundzie. Miejsce kaźni i przesłuchań mieszkańców będących członkami Konferencji Tatrzańskiej, przetrwała pierwszą i drugą wojnę światową, okres komunizmu. Lokalnych działaczy politycznych nie dała rady przetrzymać. Zniknęła z krajobrazu wsi, jak spora część zabytków, stara plebania, drewniane domy. Analogia do Ursusa jak sam Nowy Targ. Burzyć, zapominać, niszczyć, budować bezpłciowe i durne inwestycje, które są spełnieniem ambicji wąskiej grupy osób, która ma w nosie środowisko, idee przyświecające dziadkom. Można by tak długo wymieniać podobieństwa między obecnym moim miejscem zamieszkania, a rodzinnymi stronami. W tej hali jak i na terenie w około był obóz przejściowy podczas okupacji niemieckiej - pisze autor filmu.opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas