Filmowa wędrowka z Bartłomiejem Kurasiem po odlewni żeliwa (film) - podhale24.pl
Poniedziałek, 05 czerwca
Imieniny: Waltera, Bonifacego, Dobromira
Nowy Targ
Clouds
21°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
20°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
21°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
22°
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
22°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 52 %
Clouds
20°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 44 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
24.12.2021, 20:35 | czytano: 1451

Filmowa wędrowka z Bartłomiejem Kurasiem po odlewni żeliwa (film)

"Święta Bożego Narodzenia to dzień w którym Bóg zsyła Swego Syna, by ten zbawił świat. Zbudował Jego nowe królestwo na ziemi. Kolejny odcinek przedstawia pozostałości po hali odlewni żeliwa. Radosny okres przeplata się ze smutnym czasem przemijania - tak ten odcinek się poskładał" - komentuje Bartłomiej Kuraś.

kadr z filmu
kadr z filmu
- Kiedy przechodziłem przez furtkę w ogrodzeniu okalającym ruiny hali, myślałem, że ktoś zerwał kłódkę, lecz po obejrzeniu filmu od anonimowego autora, z planowanej rozbiórki dotarło do mnie, że jest to zaplanowane działanie. Przypomniał mi się budynek starej szkoły w moim rodzinnym Waksmundzie. Miejsce kaźni i przesłuchań mieszkańców będących członkami Konferencji Tatrzańskiej, przetrwała pierwszą i drugą wojnę światową, okres komunizmu. Lokalnych działaczy politycznych nie dała rady przetrzymać. Zniknęła z krajobrazu wsi, jak spora część zabytków, stara plebania, drewniane domy. Analogia do Ursusa jak sam Nowy Targ. Burzyć, zapominać, niszczyć, budować bezpłciowe i durne inwestycje, które są spełnieniem ambicji wąskiej grupy osób, która ma w nosie środowisko, idee przyświecające dziadkom. Można by tak długo wymieniać podobieństwa między obecnym moim miejscem zamieszkania, a rodzinnymi stronami. W tej hali jak i na terenie w około był obóz przejściowy podczas okupacji niemieckiej - pisze autor filmu.opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas