Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Szczawnica
Clouds
16°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
17°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
20°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
19°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
15.02.2022, 07:40 | czytano: 1616

"Kuśnierstwo na Spiszu" - wystawa w Muzeum Pienińskim (zdjęcia)

W Muzeum Pienińskim w Szlachtowej prezentowana jest wystawa pt. Kuśnierstwo na Spiszu. To efekt współpracy z sąsiadem zza miedzy, słowacką Starą Lubowlą.

zdj. pieniny24
Na uroczystym wernisażu znaleźli się współtwórcy wystawy: Katarína Babčákova, Dušan Janickí i Michał Sarneckí, prezes Oddziału Pienińskiego Związku Podhalan Agnieszka Ciesielka i wiceprezes Michał Polaczyk Koncol (oczywiście w kożuchu), radny powiatowy Tomasz Hamerski, dyrektor SP2 Anna Szczepaniak, prezes OP PTTK Marek Misztal z małżonką, radni miejscy, prezes PSONI "Perła” w Szczawniccy Janina Zachwieja, oraz muzycy i twórcy ludowi: członkowie kapeli Jaśka Kubika i Zbyszek Przychodzki oraz wywodząca się z rodu Rusinów Szlachtowskich - Agnieszka Stopka.

Gości przywitała dyrektor Muzeum Pienińskiego Barbara Węglarz, która pochwaliła się, iż muzeum zdążyło nabyć w 1982 roku od jednego z ostatnich Rusinów ze Szlachtowej kożuch barani, biało wyprawiony, podobny do tych eksponowanych na słowackiej wystawie. Poinformowała także, że takie kożuchy nabywali, na terenie dzisiejszej Słowacji – w Starej Lubowli, zarówno mieszkańcy Rusi Szlachtowskiej jak i górale pienińscy; kobiety i mężczyźni. Oprócz funkcji ciepłego okrycia wierzchniego podczas srogiej karpackiej zimy, kożuch był też strojem paradnym. Był integralną częścią stroju młodej pary na ceremonii zaślubin do początku XX w.

Następnie głos zabrała kustosz Katarína Babčákova, która opowiedziała o związkach XIII/XIV-wiecznego Zamku Lubowla z Polską. M.in. zamek stał się siedzibą polskich starostów, którym był słynny rycerz z Garbowa Zawisza Czarny, a od XVI w. przedstawiciele rodu Lubomirskich przez cztery pokolenia. W czasie potopu szwedzkiego na zamku były przechowywane polskie klejnoty koronacyjne, schowane przed najazdem szwedzkim. Wielokrotnie na zamku gościli polscy królowie, np. w czasie powrotu ze zwycięskiej odsieczy wiedeńskiej zatrzymał się tu król Jan III Sobieski. Dalej Katarína Babčákova opowiedziała o skansenie działającym przy zamku oraz o samej wystawie i dziejach kuśnierstwa na słowackim Spiszu. Przedstawiła proces wytwarzania kożuchów przez cech kuśnierzy, krok po kroku, od momentu wyprawiania owczych skór za pomocą odpowiednich narzędzi, dokonywany w całości przez rody kuśnierskie, aż po produkt finalny w postaci pięknie zdobionych białych, miodowych, po lekko brązowe kożuchy.

Prezentowany zbiór eksponatów z Muzeum Lubowelskiego składa się z 39 kożuchów i serdaków, a także z licznych narzędzi kuśnierskich, ogółem zobaczyć można około 100 eksponatów.

Wystawa czynna będzie do 31 marca w budynku Magazynu Studyjnego Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej.

jd, pieniny24
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas