Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Szczawnica
Clouds
17°
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
18°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.804 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
21°
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
19°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
21.02.2022, 19:54 | czytano: 1694

XXXII Śpiskie Zwyki

Kolejna edycja „Śpiskich Zwyków” to okazja do refleksji nad minionymi czasami, ale także powód do wielkiej dumy z rozwoju konkursów na przestrzeni lat. Co roku bowiem przybywa uczestników, obserwuje się również powstawanie nowych i rozkwit już funkcjonujących zespołów regionalnych. Tegoroczną organizację imprezy zaplanowano na trzy dni - od 18 do 20 lutego.

„Śpiskie Zwyki” to wielkie święto kultury Spisza, podczas którego spotykają się zespoły regionalne, kierownicy zespołów wraz z mieszkańcami Spisza, aby wspólnie kultywować rodzime zwyczaje, utrwalać tradycyjną muzykę, taniec i śpiew. W roku 2022 impreza miała nieco inny charakter – odbyła się bez aktywnego udziału publiczności za pomocą narzędzi elektronicznych.

- Dla Samorządu Województwa Małopolskiego kultura to priorytet – podkreśla Marszałek Witold Kozłowski. – W szczególności ta regionalna, która jest żywa i obecna w codziennym życiu mieszkańców całej Małopolski. Robimy wszystko, aby szczególnie młodych ludzi zachęcać w różny sposób do kultywowania tradycji jaką wynoszą ze swoich domów. Dlatego też cieszę się, że co roku w kolejnych edycjach jest coraz więcej uczestników. Kultura to nasza tożsamość, a z drugiej strony i atrakcja dla turystów, którzy cenią sobie autentyczność górali podhalańskich czy spiskich. Stąd i nasza obecność i zaangażowanie również finansowane jeśli chodzi o tę imprezę,

Jury obejrzało i oceniło nagrania 71 występów konkursowych w kategorii gawędziarzy, skrzypków, śpiewaków, grup śpiewaczych oraz w kategorii mistrz – uczeń w śpiewie oraz w grze na skrzypcach. W ramach konkursu zwyczajów i obrzędów kultywowanych na Spiszu przez zespoły regionalne nagrania przesłały 21 zespoły z terenu polskiego Spisza, w tym 8 dziecięcych, 5 młodzieżowych i 8 dorosłych, w dwóch kategoriach konkursowych: prezentowany zwyczaj i obrzęd oraz taniec.

Komisja obejrzała i oceniła występy zespołów, biorąc pod uwagę walory artystyczne zawarte w prezentowanych programach, a następnie omówiła z instruktorami zespołów regionalnych poszczególne występy. Wyniki konkursu wraz z nagraniami występów można obejrzeć na stronie gok.lapszenizne.pl.

Organizatorami konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy. Patronat Honorowy nad imprezą objął Pan Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego. Głównym Partnerem imprezy było natomiast Województwo Małopolskie.

Źródło: Organizatorzy, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas