TvP pokazała filmy Wojciecha Jachymiaka: "Przyjaźń w cieniu Kremla" - podhale24.pl
Wtorek, 30 maja
Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Szczawnica
Clouds
10°
Wiatr: 1.548 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
11°
Wiatr: 1.944 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
11°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
64 %
Zakopane
68 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
25.02.2022, 21:46 | czytano: 2218

TvP pokazała filmy Wojciecha Jachymiaka: "Przyjaźń w cieniu Kremla"

W piątkowy wieczór Telewizja Polska pokazała dwa filmy z cyklu "Przyjaźń w cieniu Kremla". Pierwszy nosi podtytuł "Dzisiaj Gruzja", drugi - "Jutro Ukraina". To dokumentalne filmy poświęcone agresji Rosji na Gruzję i Ukrainę oraz katastrofie smoleńskiej. Ich współtwórcą i producentem jest nowotarżanin - Wojciech Jachymiak.

zdj. kadr z filmu/ TvP
zdj. kadr z filmu/ TvP
W opisie czytamy: Film przedstawia Raport o rosyjskich zbrodniach wojennych we wschodniej Ukrainie autorstwa posłanki Prawa i Sprawiedliwości Małgorzaty Gosiewskiej, która przez wiele lat była bliską współpracowniczką ś.p. Lecha Kaczyńskiego i kontynuowała jego wizje polityczne. Była to misja zacieśniania współpracy z Gruzją i Ukrainą w ramach idei Międzymorza. Raport jest oskarżeniem Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina o wspieranie prorosyjskich separatystów destabilizujących sytuację we wschodniej Ukrainie, a także dokonujących tam zbrodni wojennych. Ten film dokumentalny to dziennikarskie śledztwo. Do jego powstania skłoniła autorów postać Lecha Kaczyńskiego, który swoją interwencją dyplomatyczną w Gruzji, ocalił niepodległość tego kraju. To był fenomen na skalę światową. To była inspiracja do zrobienia pierwszego odcinka o Gruzji. Jako jego kontynuacja powstał film o Ukrainie. Inspiracją dla cyklu filmowego było przede wszystkim słynne przemówienie ś.p. Lecha Kaczyńskiego wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku podczas inwazji rosyjskiej na Gruzję. Cykl filmowy "Przyjaźń w cieniu Kremla" to spojrzenie na to przemówienie z trzech perspektyw: tragedii smoleńskiej, wojny na Ukrainie i tworzenia się sojuszu krajów Europy Środkowo - Wschodniej, które przez kilkadziesiąt lat były gnębione przez komunistyczne totalitaryzmy.

Celem autorów jest, aby ten cykl filmowy był próbą przybliżenia testamentu politycznego ś.p. Lecha Kaczyńskiego, jaki bez wątpienia po sobie zostawił. Ma być również swego rodzaju oskarżeniem działań politycznych świata Zachodu, który często przyjmuje bierną postawę względem odradzającego się imperium rosyjskiego i nie jest zbyt stanowczy wobec łamania międzynarodowego prawa przez władze Kremla."

Reżyseria: Maciej Grabysa, Wojciech Jachymiak
Zdjęcia: Wojciech Jachymiak

TvP, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
cacy ameryka18:23, 26 lutego 2022
@ p Więc po co to napisałeś?
p12:35, 26 lutego 2022
will i cacy....po co sie wypowiadac na temat nieznany .robić z siebie osla .......gratuluję.
Maciej08:20, 26 lutego 2022
Pomoc !!!!!! Dlaczego miasto nie organizuje zbiórki dla NASZYCH Przyjaciół ????
cacy ameryka07:32, 26 lutego 2022
@Wii
Mnie wystarczyło. Nie oglądałem tego bo spodziewałem, że "arcydzieło". Mam dość tej "pani" z jej występów w sejmie.
Wii22:23, 25 lutego 2022
"Film przedstawia Raport o rosyjskich zbrodniach wojennych we wschodniej Ukrainie autorstwa posłanki Prawa i Sprawiedliwości Małgorzaty Gosiewskiej, która przez wiele lat była bliską współpracowniczką ś.p. Lecha Kaczyńskiego i kontynuowała jego wizje polityczne"

To chyba wystarczy za komentarz....... szczujnia kurskiego ( mała litera celowo ) każdy moment chce wykorzystać. Katastrofa...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas