Wspomnienie Zofii Ciepłej oraz Józefa Wsoła, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych - podhale24.pl
Piątek, 03 maja
Imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława
Rabka Zdrój
Clouds
20°
Wiatr: 15.048 km/h Wilgotność: 33 %
Clouds
20°
Wiatr: 16.992 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
20°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
21°
Wiatr: 17.352 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
24°
Wiatr: 15.876 km/h Wilgotność: 36 %
Clouds
20°
Wiatr: 9.9 km/h Wilgotność: 34 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
07.03.2022, 22:40 | czytano: 1430

Wspomnienie Zofii Ciepłej oraz Józefa Wsoła, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych

Mija 97. rocznica urodzin Zofii Ciepłej, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz 121. rocznica urodzin Józefa Wsoła, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych.

Józef Wsół /zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Józef Wsół /zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Zofię Ciepłą. Urodziła się 7 marca 1925 roku w Czarnym Dunajcu. Do KL Auschwitz trafiła transportem z 28 stycznia 1943 roku w wieku niespełna 18 lat. W transporcie tym znalazły się również inne więźniarki z Zakopanego, Klikuszowej, Chabówki, Zubsuchego, Rabki, Jabłonki, Nowego Targu, Rogoźnika,

28 stycznia 1943 roku przybył do KL Auschwitz kolejny transport więźniarek z więzień w Tarnowie i Krakowie, liczący 515 osób. W obozie oznaczone zostały numerami od 32089 do 32603.
Na dworcu towarowym w Krakowie do pociągu wiozącego więźniarki z tarnowskiego więzienia dołączono więźniarki z więzienia Montelupich. Do obozu kobiecego w Birkenau przybyły wieczorem. Formalności związane z przyjęciem do obozu trwały kilka dni. Po ich zakończeniu rozmieszczono więźniarki w barakach mieszkalnych. (...)

Głód, mróz, tragiczne warunki higieniczne i mieszkaniowe, szerzące się choroby, głównie tyfus, były powodem zastraszającej wprost śmiertelności wśród kobiet. Spośród 369 więźniarek omawianego transportu, których nazwiska zdołano ustalić, zmarły w obozie 254, większość po kilku miesiącach pobytu. Liczna grupa kobiet (głównie Cyganek) zmarła już 6 lutego 1943 roku, w wyniku "generalnego apelu", podczas którego więźniarki stały na mrozie przez kilkanaście godzin. (...)

W transportach wywożonych w 1944 roku w głąb III Rzeszy nie zabrakło również więźniarek przywiezionych do obozu niniejszym transportem. Kierowano je do obozów Natzweiler, Flossenbürg, Bergen-Belsen i Ravensbrück.
Więźniarki, które przeżyły w warunkach obozowych do stycznia 1945 roku popędzono zaśnieżonymi drogami pieszo do Wodzisławia Śląskiego, gdzie załadowano je do odkrytych wagonów węglarek i wywieziono do KL Ravensbrück."

KSIĘGA PAMIĘCI

Zofia Ciepła stała się od tamtego czasu numerem 32128. Przeżyła piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

--------
Poznajcie Józefa Wsoła. Urodził się 7 marca 1901 roku w Rabie Wyżnej. Do KL Auschwitz trafił transportem z 8 października 1940 roku...

"Wczesnym rankiem 8 października 1940 roku z cel tarnowskiego więzienia wyprowadzono 342 więźniów. Kazano im zabrać swoje rzeczy i po przeliczeniu załadowano do samochodów ciężarowych i odwieziono na dworzec kolejowy. Tam zajęli miejsca w podstawionym pociągu osobowym. Siedzieli ciasno stłoczeni w przedziałach, z osobistym bagażem, który zabrali z więzienia. Pociąg na krótko zatrzymał się w Krakowie, gdzie dołączono 30 więźniów z Montelupich i w godzinach popołudniowych wjechał na rampę kolejową znajdującą się w pobliżu KL Auschwitz. Z okien wagonów nowo przybyli obserwowali ze zdziwieniem mężczyzn w dziwnych pasiastych ubraniach piłujących drewno. Po chwili rozległy się wrzaski esesmanów, nakazujących wszystkim natychmiastowe opuszczenie wagonów. Więźniowie zaczęli w pośpiechu zeskakiwać z dość wysokich stopni wagonów. Powstało straszne zamieszanie. Mężczyźni, szczególnie starsi, potykali się i przewracali gubiąc swoje pakunki. Esesmani i więźniowie funkcyjni biegali wśród nich, usiłując biciem i kopniakami zaprowadzić porządek. Wreszcie ustawionych piątkami mężczyzn poprowadzono do obozu na plac apelowy."

KSIĘGA PAMIĘCI

Józef Wsół od tamtej pory stał się numerem 5938. Został przeniesiony w 1943 roku do KL Neuengamme. Przeżył piekło niemieckich obozów koncentracyjnych.

opr. S. Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas