Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych w Krakowie (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 79 %
Jakość powietrza
56 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
30.03.2022, 16:35 | czytano: 2601

Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych w Krakowie (zdjęcia)

W Krakowie odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe Eugeniusza Gałata ps. „Wiktor”, Władysława Migdała ps. „Odron” i pochodzącego z Gronkowa - Leona Zagaty ps. „Złom”. Ceremonia przygotowana została przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała.

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
W wydarzeniu uczestniczył zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Krakowie ppłk Stanisław Kotula, przedstawiciele środowisk i organizacji narodowowyzwoleńczych polskiego państwa podziemnego.

- Rolą i zadaniem praworządnego i dobrze rozwijającego się państwa jest świadome podtrzymywanie pamięci o jego losach. Szczególne znaczenie ma przywracanie prawdy wszędzie tam, gdzie była ona tuszowana. Dzisiaj głośno, z imienia i nazwiska, przywołujemy trzech Żołnierzy Niezłomnych. Oddajemy im należyty hołd, dziękując za poświęcenie życia dla niepodległości polskiego państwa – mówił II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Pogrzeb niezłomnych bohaterów powojennej Polski rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, przy ulicy Rakowickiej. Następnie kondukt żałobny przeszedł ulicą Rakowicką na miejsce wiecznego spoczynku Żołnierzy Niezłomnych.

Doczesne szczątki Eugeniusza Gałata, Władysława Migdała (urodzonych w Kłaju w powiecie bocheńskim) i Leona Zagaty (z Gronkowa w powiecie nowotarskim) znalezione zostały podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej prowadzonych na cmentarzu Rakowickim w 2019 r. Dzisiaj spoczęły one w Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963, a uroczystość miała charakter państwowy.

- Oddanie należytej godności i czci wszystkim, którzy mimo grożących represji nie wahali się walczyć o niepodległość Polski, jest naszą powinnością. Za swoje oddanie i wierność Ojczyźnie przyszło im zapłacić najwyższą cenę. Dzisiaj mówimy z całą stanowczością: cześć i chwała Bohaterom! Pamięć o Waszym poświęceniu nigdy nie zaginie – mówił II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość polskiego państwa prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie trzem Żołnierzom Niezłomnym odznaczenia państwowe. Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości dla Eugeniusza Gałata oraz Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości dla Władysława Migdała i Leona Zagaty. Z rąk II wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza odznaczenia odebrali najbliżsi członkowie rodzin odznaczonych.

---
Leon Zagata ps. „Złom” (1925-1950). Partyzant oddziału „Wiarusy”

Urodził się 5 lutego 1925 r. w Gronkowie w pow. nowotarskim. Był synem Józefa i Marii z domu Dzielskiej. Ukończył dwie klasy szkoły powszechnej i pracował jako rolnik w rodzinnym Gronkowie. Podczas okupacji niemieckiej został przymusowo wcielony do Baudienstu (służby budowlanej).

W latach 1946-1948 odbywał służbę w WP i WOP. Po zwolnieniu z wojska wrócił na Podhale, gdzie w sierpniu 1948 r., za pośrednictwem swojego kolegi, Mieczysława Łyska „Grandziarza”, dołączył do oddziału partyzanckiego „Wiarusy” („Znicz”), dowodzonego przez Tadeusza Dymla „Srebrnego”, a następnie Stanisława Ludzię „Harnasia” i działającego w powiatach nowotarskim, nowosądeckim oraz myślenickim. Uczestniczył w wielu działaniach grupy, m.in. w starciach z wojskiem w Szaflarach i Leśnicy, rozbrojeniu komendanta ORMO w Szczawie, oraz likwidacji dwóch konfidentów UB.

Aresztowany 24 lipca 1949 r. na polanie Surówki w masywie Lubonia Wielkiego w wyniku prowokacji UB. Wyrokiem WSR w Krakowie z 28 listopada 1949 r. został skazany na śmierć. Egzekucję przeprowadzono 12 stycznia 1950 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Szczątki Leona Zagaty pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie odnaleziono je w październiku 2019 r.

Małopolski Urząd Wojewódzki, IPN, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
kingsize14:05, 31 marca 2022
Strasznie niscy byli!
Wektor21:18, 30 marca 2022
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
CZEŚĆ I CHWAŁA NIEZŁOMNYM BOHATEROM WOLNEJ, NIEPODLEGŁEJ OJCZYZNY!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas