"Ślady" Jacka Kogutka w nowotarskich Jatkach (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki
Rabka Zdrój
Snow
-2°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
-1°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-1°
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
-2°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
05.04.2022, 16:43 | czytano: 2655

"Ślady" Jacka Kogutka w nowotarskich Jatkach (zdjęcia)

NOWY TARG. Zmarły dwa lata temu artysta pochodził z Zakopanego. Był twórca uniwersalnym. Realizował się jako rzeźbiarz, medalier, konserwator zabytków, czy projektant ogrodów, Był pasjonatem żeglarstwa.

Galeria BWA Jatki w Nowym Targu
Galeria BWA Jatki w Nowym Targu
W Galerii Sztuki Jatki oglądać można jego prace zebrane pod mianem "Ślady".

Podczas wernisażu o pracach Kogutka opowiadał Stanisław Cukier - rzeźbiarz, były dyrektor „Kenara”, obecny prezes zakopiańskiego okręgu ZPAP, a przede wszystkim przyjaciel nieżyjącego artysty.

"Opowiadał o inspiracjach, pasjach i wrażliwości, o mocno wyciśniętym śladzie w sercach osób, które znały Jacka Kogutka. Wśród gości wernisażowych byli inicjatorzy tej wystawy - Maria i Stanisław Cukier, prof. Barbara Trochimiak, przedstawiciele ZPAP, Muzeum im. Jana Kasprowicza na Harendzie, przyjaciele z daleka i bliska. Wystawę zaaranżowała prof. Barbara Trochimiak. Prowadzi widza wśród drewnianych rzeźb krajobrazów, wyróżnianych w Rawennie „BRAM” , zaskakujących - lśniących marmurowych wielorybich ogonów – majestatycznie wynurzających i zanurzających się z otchłani oceanu i „ Centaurów” wykuwanych w ciepłym piaskowcu. Na wystawie możemy zobaczyć też dwie rzeźby Stanisława Cukra – który rekomenduje wystawę i zaprosił przyjaciela do wspólnej ekspozycji" - zachęca w opisie galeria Jatki do odwiedzenia wystawy.

Jacek Kogutek (1958–2020) ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Studiował konserwację zabytków w Tarnowie, a następnie konserwację zabytków architektury na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach zamieszkał w Soninie (gm. Łańcut). W roku 1994 i 1996 został wyróżniony na Biennale Internazionale Dantesca w Rawennie – kolejno za rzeźbę Wrota Piekieł oraz rzeźbę L'attesa (zwaną też przez autora Wrota Czyśćca). Jest współwykonawcą szesnastu obelisków upamiętniających żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie gen. Władysława Andersa, które znajdują się w Uzbekistanie i w Kazachstanie. Za projekt i wykonanie rzeźbiarskich elementów na cmentarzu żołnierzy ukraińskich w Łańcucie, poległych w latach 1918–1921 w walce przeciwko bolszewickiej Rosji, otrzymał pośmiertnie Medal Świętych Cyryla i Metodego. Prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Europie, a także w Chinach. Pochowany został w wybranym przez siebie miejscu na ziemi – w Soninie.

Sam artysta mówił tak: "Realizacja dzieła przychodzi po długim czasie przemyśleń. Ma to jednak o tyle wpływ, że mam do czynienia z czymś nowym: nowym krajobrazem, świeżym wrażeniem. Nasycam się tym wszystkim już przez samo tam przebywanie. Niezależnie gdzie jestem, czy jest to Rumunia, czy Włochy, zawsze coś zostaje. Czasem zrobię kilka szkiców, zdjęć, coś zapamiętam i chcę się później w te miejsca wracać. Więc wracam – poprzez zmaterializowaną syntezę moich prac..." Jacek Kogutek (1997

Wystawa trwać będzie do 23 kwietnia br.

BWA Jatki, MCK Sokół. opr.s/ zdj. galeria Jatki
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas