Wystawa ukazuje bezcenne zbiory sakraliów z kolekcji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce -Zdroju. Obecnie przechowywane w magazynach przedmioty stanowiły niegdysiejsze wyposażenie rabczańskiego drewnianego kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, w różnych okresach historycznych. Drewniana świątynia wybudowana w 1606 r. była kilkukrotnie przebudowywana. Wnętrze nosi ślady różnych stylów i epok. Zmieniało się również jego wyposażenie, część przedmiotów odchodziła z czasem "do lamusa", zastępowana nowymi bardziej znamienitymi obiektami. Przechowywane w zakamarkach kościelnych sakralia zostały wydobyte na światło dzienne staraniem prężnie działającej Komisji Muzealno-Etnograficznej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w pierwszych latach jej działalności (od 1927 r.). W jej szeregach działały czołowe postaci rabczańskiej inteligencji pod wodzą Stanisława Dunin-Borkowskiego – nauczyciela geografii i biologii w rabczańskim Gimnazjum Męskim dra. Wieczorkowskiego. Działalność Komisji stała się zalążkiem idei powstania Muzeum i przyniosła jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki ludowej w Polsce.
Większość z prezentowanych na wystawie obiektów nie była dotychczas eksponowana. Część z nich została poddana gruntownej konserwacji. Wśród nich znajdują się m. in.: Antependium ołtarzowe z Marią Magdaleną z 1776 r., XIX w. obraz Jezus w grobie, monstrancja, relikwiarz, elementy grobu pańskiego i feretrony.
Prezentowana kolekcja jest zaledwie częścią unikatowego zbioru, przedmiotów nierozerwalnie związanych z rabczańską świątynią. Pragniemy dziś zaprezentować ich splendor i historyczny ładunek jaki w sobie noszą.
Kuratorki wystawy: Natalia Klęsk i Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka
Wystawa czynna w godzinach otwarcia Muzeum, ul. Orkana 2.
Źródło: Organizatorzy, oprac. r/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas