"Sakralia dawnej rabczańskiej świątyni" - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Szczawnica
Clear
10°
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 54 %
Clear
Wiatr: 12.204 km/h Wilgotność: 60 %
Clear
10°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 49 %
-
brak pomiaru
Clear
Wiatr: 9.936 km/h Wilgotność: 54 %
Clear
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 50 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
18.04.2022, 14:07 | czytano: 1318

"Sakralia dawnej rabczańskiej świątyni"

Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "Sakralia dawnej rabczańskiej świątyni".

Wystawa ukazuje bezcenne zbiory sakraliów z kolekcji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce -Zdroju. Obecnie przechowywane w magazynach przedmioty stanowiły niegdysiejsze wyposażenie rabczańskiego drewnianego kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, w różnych okresach historycznych. Drewniana świątynia wybudowana w 1606 r. była kilkukrotnie przebudowywana. Wnętrze nosi ślady różnych stylów i epok. Zmieniało się również jego wyposażenie, część przedmiotów odchodziła z czasem "do lamusa", zastępowana nowymi bardziej znamienitymi obiektami. Przechowywane w zakamarkach kościelnych sakralia zostały wydobyte na światło dzienne staraniem prężnie działającej Komisji Muzealno-Etnograficznej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w pierwszych latach jej działalności (od 1927 r.). W jej szeregach działały czołowe postaci rabczańskiej inteligencji pod wodzą Stanisława Dunin-Borkowskiego – nauczyciela geografii i biologii w rabczańskim Gimnazjum Męskim dra. Wieczorkowskiego. Działalność Komisji stała się zalążkiem idei powstania Muzeum i przyniosła jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki ludowej w Polsce.

Większość z prezentowanych na wystawie obiektów nie była dotychczas eksponowana. Część z nich została poddana gruntownej konserwacji. Wśród nich znajdują się m. in.: Antependium ołtarzowe z Marią Magdaleną z 1776 r., XIX w. obraz Jezus w grobie, monstrancja, relikwiarz, elementy grobu pańskiego i feretrony.

Prezentowana kolekcja jest zaledwie częścią unikatowego zbioru, przedmiotów nierozerwalnie związanych z rabczańską świątynią. Pragniemy dziś zaprezentować ich splendor i historyczny ładunek jaki w sobie noszą.

Kuratorki wystawy: Natalia Klęsk i Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Muzeum, ul. Orkana 2.

Źródło: Organizatorzy, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas