Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Zakopane
Clouds
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
19°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 77 %
Clear
17°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
8 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
21.04.2022, 17:58 | czytano: 1053

Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego powrócił

Wyjątkowo, bo w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych czyli Lany Poniedziałek, po 4 latach przerwy, na tatrzańskie szlaki powróciły chyba najsłynniejsze zawody skialpinistyczne w kraju, czyli XXI Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego.

Ponad 100 zawodników zmierzyło się z klasyczną trasą biegnącą przez pięć przełęczy, mierzącą ponad 1600m przewyższenia i prawie 16km długości: z Hali Gąsienicowej na przełęcze Liliowe, Świnicką oraz Karb, zjazdem z Zawratu do Pięciu Stawów i powrotem na metę przy Murowańcu przez Kozią przełęcz. Kadeci i juniorzy ścigali się natomiast na pętli Hala – Liliowe – Beskid – Hala.

Pogoda w tym roku robiła co chciała i zamiast wiosennej aury mieliśmy prawdziwie zimowe warunki – mróz, świeży opad śniegu i wiatr oraz na szczęście czasami także słońce. To pozwoliło na odsłonięcie się niesamowitych widoków oraz przestrzeni w żlebach – zawodnicy musieli pokonać cztery ciekawe zjazdy, z czego na dwóch w najstromszych miejscach została powieszona lina pomocnicza. Świeży opad sprawił natomiast, że pierwsi mogli rozkoszować się jazdą w prawdziwym puchu.

Od startu na prowadzenie wysunął się Słowak, uczestnik Pucharu Świata - Jakub Sarnik, który nie oddał zwycięstwa aż do mety. Tuż za nim rozgrywała się pasjonująca walka, którą ostatecznie wygrał jego krajan Peter Frano, a trzecie miejsce na podium zajął młody zawodnik naszej kadry Jan Elantkowski. Wśród pań wygrała 6.zawodniczka sprintów na Mistrzostwach Europy Iwona Januszyk, która z kilkuminutową przewagą wyprzedziła Mirosławę Witowską. Trzecie miejsce podium uzupełniła Justyna Żyszkowska, wieloletnia dyrektor zawodów, wracająca do startów po kilkuletniej przerwie. Wśród młodych zawodników w swoich kategoriach zwyciężyli Ania Majerczyk i Kuba Kafarowski w juniorach oraz Wojtek Kłoda w kadetach.

Memoriał był także Mistrzostwami Polski, w których pierwsza trójka pań była identyczna jak wyniki open – ze złotym medalem Mistrzostw zobaczyliśmy Iwonę Januszyk, natomiast wśród mężczyzn zwyciężył Jan Elantkowski przed Marcinem Rzeszótko i Kubą Bachledą-Księdzularzem. Zawody kończyły także cykl zmagań o Puchar Polski PZA, którego ostateczne wyniki poznamy wkrótce.

Specjalnym szacunkiem na tych zawodach cieszą się Ratownicy, którzy rywalizowali także w swoich kategoriach. I tak wśród seniorów zwyciężył Marcin Rzeszótko z TOPR, w weteranach Marcin Piętka z GOPR, a w nestorach najlepszy był legendarny Milan Madaj z HZS Zapadne Tatry.

Ponadto na zawodach pojawili się dawni przyjaciele, koledzy i ratownicy, którzy od zawsze tworzyli klimat imprezy. A wieczorne zakończenie sezonu, połączone z niezapomnianą imprezą taneczną w progach Murowańca pozostawia nadzieję, że duch prawdziwego skialpinizmu rozwija się – mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się za rok!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji – bez Waszego wsparcia nie byłoby tych pięknych zawodów! A szczególne podziękowania należą się marce Dynafit, Polskiemu Związkowi Alpinizmu, Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, Drukarni Symptom, Piekarni Cukierni Gałuszka, Coca-Coli, załodze Schroniska Murowaniec, Nikwax, Browarowi Jabłonowo oraz UKA Warszawa i KW Zakopane.

WYNIKI OPEN

Kobiety
1. Iwona Januszyk - KS Kandahar - 2:18,55
2. Mirosława Witowska - KW Zakopane - 2:23,56
3. Justyna Żyszkowska - TKN Tatra Team - 2:55,06

Mężczyźni
1. Jakub Sarnik - SK Ziarska Dolina - 1:55,37
2. Peter Frano - Atomic - 1:57,12
3. Jan Elantkowski - TKN Tatra Team - 1:57,35

WYNIKI MISTRZOSTW POLSKI

Kobiety
1. Iwona Januszyk - KS Kandahar - 2:18,55
2. Mirosława Witowska - KW Zakopane - 2:23,56
3. Justyna Żyszkowska - TKN Tatra Team - 2:55,06

Mężczyźni
1. Jan Elantkowski - TKN Tatra Team - 1:57,35
2. Marcin Rzeszótko – KW Zakopane – 1:59,08
3. Jakub Bachleda-Księdzularz – TKN Tatra Team – 2:03,56

WYNIKI RATOWNIKÓW

Senior
1. Marcin Rzeszótko – TOPR – 1:59,08
2. Matus Jurecka – HZS – 2:13,38
3. Adrian Jandura – Grupa Podhalańska GOPR – 2:43,26

Weteran
1. Marcin Piętka – GOPR Beskidy – 2:06,17
2. Jacek Żebracki – TOPR – 2:09,54
3. Andrzej Marasek – TOPR – 2:36,22

Nestor
1. Milan Madaj – HZS Zapadne Tatry – 2:12,30
2. Grzegorz Niżnik – Grupa Podhalańska GOPR – 2:54,44

Szczegółowe wyniki, także w kategoriach, dostępne tu: https://www.bgtimesport.pl/zawody/info/id/570

Relacje i zdjęcia: https://www.facebook.com/MemorialMalinowskiego

Zdjęcia: Kuba Witos, Jan Nyka, Jan Korlatowicz
Organizator: TKN Tatra Team
http://memorial.tatrateam.com/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas