Jana Karpiela-Bułecki "Dzieła Wyduszone" (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
24.04.2022, 12:38 | czytano: 1994

Jana Karpiela-Bułecki "Dzieła Wyduszone" (zdjęcia)

NOWY TARG. Jan Karpiel-Bułecka to prawdziwy człowiek renesansu. Muzyk multiinstrumentalista, architekt, grafik, regionalista. W Muzeum Drukarstwa otwarta została wystawa jego grafik i rysunków zatytułowana "Dzieła Wyduszone".

zdj. Podhale24
zdj. Podhale24
Dlaczego "wyduszone"? Ponieważ powstały na zamówienie znajomych, albo osób proszących go o rysunek na przykład na zaproszenie, czy plakaty. Jak mówi - "sam z siebie grafik nie robi, tylko jak go ktoś przydusi". Inna rzecz, że pierwsze tego rodzaju prace powstawały "na maglu babci" i do ich odbicia potrzeba było dużej siły i przyduszenia. Zwłaszcza, że pierwsze prace powstawały na płytkach PCV, jakie dawniej układano na podłogach. Wiele tych projektów zginęło, wyrzuconych przez drukarzy po wykorzystaniu.

Z czasem rysunki zaczęły być opatrywane żartami i krótkimi wierszami. Jak Karpiel-Bułecka tłumaczy, że w każdej dziedzinie - w architekturze, w muzyce, czy w poezji musi być zachowana baza, konstrukcja i rytm.

Przyznaje, że zawsze dużo rysował, czy to w zakopiańskiej "budowlance", czy na studiach na Politechnice Krakowskiej, gdzie ukończył architekturę. O artyście opowiadał Stanisław Apostoł, który przyznał, że z Karpielem-Bułecką znają się jeszcze z czasów, gdy jako dzieci jeździli na kolonie. Dodatkowo bohatera wieczoru przepytywała Anna Szopińska.

Spotkanie umilił występ New Market Jazz Band, a dodatkowym bonusem dla obecnych w Muzeum Drukarstwa był wspólnym występ Jana Karpiela-Bułecki z zespołem, który gra muzykę Nowego Orleanu.

Wystawa czynna będzie do maja.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas