Pokaz teatru cieni i brydż z Kornelem Makuszyńskim - Muzeum Tatrzańskie zaprasza na nocne atrakcje - podhale24.pl
Środa, 01 lutego
Imieniny: Brygidy, Ignacego, Renaty
Czarny Dunajec
Snow
-0°
Wiatr: 16.704 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
-0°
Wiatr: 17.352 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 17.676 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
Wiatr: 18.756 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 15.732 km/h Wilgotność: 85 %
Snow
-0°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
13.05.2022, 12:28 | czytano: 981

Pokaz teatru cieni i brydż z Kornelem Makuszyńskim - Muzeum Tatrzańskie zaprasza na nocne atrakcje

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie w ramach Nocy Muzeów przygotowało w swoich filiach sporo atrakcji. Wśród wydarzeń specjalnych znajdą się m.in. opowieść o pionierach polskiego narciarstwa, brydż z Kornelem Makuszyńskim, nocna projekcja filmu "Halka/Haiti", czy pokaz teatru cieni. W sobotni wieczór będzie również okazja do "inwestycyjnego" zwiedzania wyremontowanego gmachu głównego muzeum.

Willa Koliba - oddział Muzeum Tatrzańskiego
Willa Koliba - oddział Muzeum Tatrzańskiego
W sobotę 14 maja w godzinach 18.00 – 24.00 do wszystkich filii i na wszystkie wydarzenia wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

Program Nocy Muzeów

Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (Droga Na Koziniec 8)

17:00 Od Kopkowicza do Witkiewicza – muzealny spacer architektoniczny. Poprowadzi Natalia Skiepko

Na trasie wycieczki zobaczycie dzieła architektoniczne najlepszych zakopiańskich architektów okresu międzywojennego. Nie zabraknie również obiektów w stylu zakopiańskim Stanisława Witkiewicza. Spacer rozpoczniemy na Kozińcu w willi Koziańskich (Droga na Kozieniec 8), dalej przejdziemy Bulwarami Słowackiego (realizacje architektów takich jak Adam Hełm-Pirgo, Stefan Meyer, Zygmunt Ostafin) oraz ulicą Tytusa Chałubińskiego (realizacje Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka i Leona Kopkowiczów). Na ulicy Władysława Zamoyskiego dowiemy się, gdzie się znajdowały i co pozostało po willi Chata i willi Wir. Spacer zakończy się w willi Oksza na Wieczornym brydżu z Kornelem Makuszyńskim.

22:00 Opowieść Sen narciarza – o pionierach polskiego narciarstwa i taternictwa z pokazem drewnianych nart z początku XX w., a także lat 60. i 90. XX w. Poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10)

22:30 Oprowadzanie po wyremontowanym gmachu głównym

23:00 Złoty wiek „Rocznika Podhalańskiego”.
Poprowadzą Anna Kozak i dr Marcin Warchałowski.

Niewiele jest w Polsce czasopism naukowych, mogących poszczycić się ponad stuletnią tradycją. Jeszcze mniej zostało założonych przez tak wybitne postaci jak Bronisław Piłsudski. W czasie spotkania pracownicy Muzeum Tatrzańskiego przedstawią najciekawsze artykuły, które zostały wydrukowane w „Roczniku Podhalańskim” w ciągu całej jego historii. W czasie spotkania będzie można również zakupić wybrane tomy „Rocznika Podhalańskiego”.

Galeria Sztuki w willi Oksza (ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25)

18:00 – 24:00 Wieczorny brydż z Kornelem Makuszyńskim

Choć Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest zamknięte dla zwiedzających z powodu remontu, to jednak nie może go zabraknąć na tym ważnym muzealnym święcie! Wszystkich wielbicieli Kornela Makuszyńskiego oraz miłośników kultury międzywojnia zapraszamy na partyjkę brydża – niegdyś jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Jesteś wytrawnym graczem? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z tą grą? Przyjdź do willi Oksza i sprawdź się!

18:30-19:30 Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem muzealnym. Oprowadza Mateusz Kułakowski

Zwiedzanie wystawy „Artyści i sztuka w Zakopanem”. Znajdują się tu prace najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem: Rafała Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Zofii Stryjeńskiej i wielu innych. Szczególnie ważnym miejscem jest sala poświęcona twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Styl zakopiański będzie można odnaleźć na wystawie czasowej w wyrobach platerowych Marcina Jarry.

20:00 – 21:00 Dziedzictwo Szkoły Przemysłu Drzewnego – spotkanie z rzeźbiarzem Karolem Szostakiem poprowadzi Zofia Radwańska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego
Spotkanie z cyklu Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego to rozmowa z wyjątkowym zakopiańskim artystą Karolem Szostakiem. Dyskutować będziemy o rzeźbie, drewnie oraz dziedzictwie Szkoły Przemysłu Drzewnego w artystycznej rodzinie Szostaków. Wszystko to w otoczeniu pięknych rzeźb z czasów, gdy uczniowie i nauczyciele omawianej placówki odnosili sukcesy na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Nowoczesnego w Paryżu.

22:00 – 23:00 Wydobyte z mroku – opowieść o willi Oksza. Poprowadzi Zofia Radwańska
Nocne oprowadzanie po galerii w Okszy, które skupiać się będzie na detalu, nie tylko pięknej witkiewiczowskiej willi lecz również mało dostrzegalnych szczegółów na wystawie „Artyści i sztuka w Zakopanem”.

Galeria Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18b) / Wstęp wolny

19:30 Wernisaż wystawy poplenerowej studentów Akademii Sztuki w Szczecinie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt. Skala dziwności edycja V

21:00 Na konserwatorskim stole – opowieści o konserwacji prac W. Hasiora. Oprowadzanie konserwatorskie poprowadzi Aleksandra Trybuła.

Kierownik działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego opowie o projekcie konserwacji asamblaży artysty wraz z anegdotami o nieoczywistych metodach konserwacji sztuki współczesnej.

22:00 Z Hasiorem po zmroku. Oprowadzenie po wystawach w Galerii Władysława Hasiora. Poprowadzi Julita Dembowska

Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego (ul. Kościeliska 18)

18.30 Wykład Nurty Stylu Zakopiańskiego. Poprowadzi Dr hab. Zbigniew Moździerz

18:00-21:00 Noc Muzeum dla dzieci!

Od 18:00 Widok na Tatry z willi Koliba – stwórz własny obrazek na plastrze drewna.

Od 19:30 Zrób własny lampion inspirowany stylem zakopiańskim.

20:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Wilii Koliba. Oprowadzi Zbigniew Moździerz

Chałupa Gąsieniców Sobczaków (Droga Do Rojów 6)

21:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

Od 20:00 do 22:00 Pokaz konserwatorski Cyryniowanie? Irchowanie? O metodach zdobienia serdaków i kożuchów góralskich. Poprowadzi Bogumiła Dańko

W trakcie zwiedzania będzie można podpatrzeć renowatorkę działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego podczas zdobienia kożucha oraz zadać pytania dotyczące sposobów zdobienia w tradycji góralskiej.

22:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

Dwór Tetmajerów w Łopusznej, ul. Gorczańska

18:30 Wieczorem we Dworze Tetmajerów. Oprowadzenie po folwarku poprowadzi Grzegorz Kamoń.

20:00 Nocna projekcja filmu Halka/Haiti

Projekt artystyczny duetu C.T. Jasper oraz Joanny Malinowskiej to rejestracja filmowa przedstawienia „Halki” Stanisława Moniuszki, które odbyło się 7 lutego 2015 roku w haitańskim Cazale. Projekcja miała swoją premierę na Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 roku. Ostateczny kształt spektaklu stanowi efekt współpracy ekipy z lokalną społecznością. Z polskiej strony udział wziął zespół Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki z Poznania.

21:30 Romantyzm w Łopusznej. W obchodzonym obecnie roku romantyzmu zapraszamy na oprowadzanie w stylu XIX wieku, które poprowadzi Grzegorz Kamoń.

Zagroda Korkoszów Czarna Góra, Zagóra

19:00 Wieczorne oprowadzanie u Korkoszów.

W trakcie wieczoru będzie można zobaczyć odrestaurowane budynki mieszkalne i gospodarcze wchodzące w skład spiskiej zagrody

20:00 Teatr cieni o obróbce lnu

Praca przy lnie była niegdyś jednym z podstawowych zajęć miejscowej ludności: opowieść etnograficzną uzupełni prezentacja w formie teatru cieni, ukazująca kolejne etapy obróbki lnu. Usłyszymy również śpiewki ludowe w wykonaniu zespołu regionalnego, które na Spiszu towarzyszyły pracy przy lnie.

21:00 Po zmroku w Zagrodzie oprowadzanie po izbach w Zagrodzie Korkoszów

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas