Spływ Kajakowy na Dunajcu zakończony (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Szczawnica
Clouds
13°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
22.06.2022, 08:48 | czytano: 2206

Spływ Kajakowy na Dunajcu zakończony (zdjęcia)

80. Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu znany, jako największa i najstarsza impreza kajakarska w Europie, jak zawsze swój uroczysty finał miał w Krościenku nad Dunajcem. To tu zawodnicy otrzymali puchary i wyróżnienia. Wręczał im je wójt Jan Dyda.

Kryształowy Puchar Dunajca, czyli najważniejsze trofeum zdobyła załoga Kolejowego Klubu Wodnego 1929 z Krakowa, a specjalny puchar wójta dla najlepszego uczestnika kajakarskich zmagań z gminy Krościenko nad Dunajcem - Marian Jarosz.

W tej edycji Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego udział wzięło ponad 300 uczestników z 21 klubów, nawet z tak odległych miejsc jak Gdynia i Ustki. Jako, że spływ był międzynarodowy brali w nim udział kajakarze także ze Słowacji, Niemiec, Węgier i Wielkiej Brytanii. Zawodnicy - których było niemalże dwukrotnie więcej po pandemicznym ubr. - mieli do pokonania jak zawsze 70 km odcinek od Nowego Targu poprzez Mizerną, Sromowce Wyżne, Krościenko nad Dunajcem aż do Łącka (Jazowska). Uczestnicy Spływu należeli to tych najlepszych, jako, że większość z nich przyjechała na start wprost z Popradu, ponieważ Spływ odbywał się w ramach 56. Tygodnia Dzikich Wód.

Po raz pierwszy Spływ został zorganizowany w 1936 roku. To więc najstarsza i najpiękniejsza impreza kajakowa w Polsce. Zawody te aż do 1938 roku, gdy odbyła się ich ostatnia przedwojenna edycja, miały charakter sportowo-turystyczny. Po wojnie zostały wznowione w 1947 roku pn. „Kajakowe Górskie Mistrzostwa Polski”. Od 1950 roku przez kilka lat spływ nosił nazwę: „Ogólnopolski Spływ Dunajcem PTTK”. Potem już w drugiej połowie lat 50. Spływ zaczął być organizowany pod obecną nazwą, czyli „Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu”. Warto dodać, że w 1961 roku w spływie udział wzięło ponad 1000 uczestników, a w 1971 r. - ponad 2000, stając się wtedy najbardziej masową imprezą kajakową na świecie. W latach 90. liczba uczestników zmalała. Należy jednak pamiętać, że to Tadeusz Pilarski był tym, który pełniąc przed ponad 30 lat funkcję komandora MSKnD doprowadził tę imprezą do tak ważnej rangi i świetności.

Warto przypomnieć, że w 1955 roku uczestnikiem Międzynarodowego Spływu był ks. Karol Wojtyła. Przyszły papież był w ekipie Kolejowego Klubu Wodnego z Krakowa. Przytrafiła mu się wówczas przygoda odnotowana w archiwach… Kajak ks. Karola nadział się na jakiś kamień w wodach Dunajca. Dopłynąwszy więc do mety miał on w kajaku sporo wody. Wspominał ten spływ i Krościenko nad Dunajcem w 1997 roku podczas swej pielgrzymki papieskiej już jako Jan Paweł II, mówiąc; „ A teraz jeszcze powtórka z geografii. […] W Krościenku przekraczamy Dunajec, który płynie razem z Popradem w kierunku Sącza, Nowego i Starego, i jesteśmy w Sączu z powrotem. A kiedy na Dunajcu jest wysoka woda, to można w pięć-sześć godzin przepłynąć od Nowego Targu do Nowego Sącza. To tyle tej powtórki z geografii”.

Jubileuszowa tegoroczna edycja międzynarodowego spływu odbywała się pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz prezydenta miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego.

Organizatorami byli: Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki i Rekreacji „Dunajec”, Polski Związek Kajakowy, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PTTK. Współorganizatorami trzydniowej wodniackiej imprezy były samorządy miast i gmin, poprzez obszar których biegła trasa Spływu, a także Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.

Źródło: CKiP w Krościenku, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas