Jarmark Krościeński i odpust św. Kingi - moc atrakcji - podhale24.pl
Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki
Rabka Zdrój
Snow
-1°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
-0°
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-0°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-1°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
25.07.2022, 15:24 | czytano: 2226

Jarmark Krościeński i odpust św. Kingi - moc atrakcji

Pomimo że pogoda w sobotę nie dopisała, bo po południu spadł obfity deszcz, to tegoroczny Jarmark Krościeński należał do bardzo udanych. Tłumnie przybywali na niego od wczesnego popołudnia zarówno turyści, jak i mieszkańcy, bo było naprawdę warto.

Amfiteatr „Pod wierzbą” wypełnił się już podczas spektaklu z udziałem Romów z Krośnicy, którzy pokazali swe zwyczaje związane z zaręczynami, ślubem i weselem. Było to przestawienie w trzech aktach, pokazujące zaręczyny - maga wipen, ślub -wera i wesele – bijav. Podczas spektaklu przybliżono też historię Romów w gminie Krościenko nad Dunajcem. Podkreślono, że pierwsze wzmianki o nich w dokumentach są już z 1647 roku, a już w 1724 roku odnotowano w księgach parafialnych, że „Cyganie Marcin i Katarzyna w Krościenku nad Dunajcem chrzcili swe dziecko”.

Widzowie mogli też dowiedzieć się o wielu ciekawych zwyczajach Romów, poznać ich tradycję i prawo tzw. Romanipen. Ich występ zrobił wielką furorę, tym bardziej, że na scenie wystąpiły trzy pokolenia Romów, bawiąc się, grając i tańcząc z wielkim zaangażowaniem. Spektakl był częścią większego projektu, który realizuje Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem pt. „Twórczość artystyczna – droga do przyszłości”, dzięki któremu Romowie z Krośnicy uczą się szyć, haftować, robić witraże i zdjęcia. Projekt jest realizowany w ramach programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030 Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

A potem na scenie zaprezentowano folklor Pienin. Wystąpił zespół „Małe Pieniny”, grupa śpiewacza „Pienińskie Nucicki” i „Muzyka Jana Kubika”. Wielki aplauz publiczności zdobyli z kolei wykonawcy z zespołu „Folk Pawer”. Ta grupa górali i przyjaciół fascynuje się od lat muzyką góralską, bałkańską, słowacką, cygańską i węgierską, które łączy ze współczesnym brzemieniem. Siłą zespołu jest muzyka płynąca z instrumentów ludowych i elektrycznych.

Przepięknie zagrała też orkiestra dęta OSP Krościenko nad Dunajcem oraz zaśpiewał chór Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Gwiazdą wieczoru był znany, znakomity zespół „Future Folk”, wykonujący elektroniczną muzykę taneczną z wpływami folku góralskiego. Zagrał on w pełnym składzie: Stanisław Karpiel – Bułecka, śpiew, Matt Kowalsky, instrumnty elektroniczne oraz Szynom Chyc – Magdzin, skrzypce, śpiew.

Prócz muzyki było i coś dla ciała. Znakomite potrawy serowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krośnicy, Stowarzyszenia Kobiet Pienińskich oraz ze Związku Podhalan. Były też stoiska: Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, Nadleśnictwa Krościenko nad Dunajcem oraz Poczty Polskiej z licznymi atrakcjami. Niezwykłe pokazy kajakowe na Dunajcu dał LKS Dunajec. Nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci i młodzieży oraz prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa.
Patronat honorowy nad imprezą pełnił wójt gminy Krościenko nad Dunajcem – Jan Dyda, a organizatorem było Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.

Z kolei w niedzielę odbył się odpust św. Kingi w Pieninach. Najpierw była msza św. odpustowa na Górze Zamkowej w Pieninach, a wieczorem w kościele parafialnym pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem – koncert „Świętej Kindze”. Współorganizatorami byli: Fundacja Promocji Artystycznej Pro – Classical oraz parafia z Krościenka nad Dunajcem.

Źródło: CKiP w Krościenku, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas