Pawła Gąsienicy-Makowskiego spinki góralskie z duszą (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 05 grudnia
Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 10.98 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
128 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
104 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 64 | 128 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 52 | 104 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
13.08.2022, 17:15 | czytano: 2330

Pawła Gąsienicy-Makowskiego spinki góralskie z duszą (zdjęcia)

W ramach Zarembku Tradycji podczas XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych zorganizowano pokaz wyrobu spinek góralskich. Wzory, a także poszczególne elementy ewoluowały przez kolejne lata.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
- Zajmuje się wyrobem spinek od 14-tego roku życia. Moja rodzina ma długą tradycję kowalską, bo ponad 120 lat. Ja jestem już piątym pokoleniem, które tym się zajmuje - mówi Paweł Gąsienica-Makowski, który na górnej Równi Krupowej zademonstrował jak powstają spinki góralskie.

- Pierwsze spinki były okrągłe. Dopiero później dodawało się kolejne elementy. Oczywiście każdy z nich ma swoje znaczenie. Krzyż oznacza bogobojność, serce mówi o kochliwości, ale jest też przekolac, który bacy służył do wydłubywania tytoniu z fajki To pokazuje nasze przywiązanie do tradycji i jej kultywowanie - zaznacza Paweł Gąsienica-Makowski, który jako piąte pokolenie zajmuje się wyrobem spinek.

Spinki wyrabiane są zazwyczaj z mosiężnych blaszek różnej grubości. - Kiedyś na taki materiał jak złoto nie było nikogo stać. Czasem trafiało się srebro, ale to też była rzadkość. Za czasów wojny czasem udawało się coś z guzików odlać - mówi.

Spinkarz wspomina, że najważniejszy jest pomysł na wzór, który następnie jest nanoszony za pomocą cyrkli, stempli oraz piłki na blaszkę. - Każdy stempel to inny wzór. Ja mam ich kilkaset. Część z nich jest po moich dziadkach. Lubię na nich robić, bo mimo że dziadków już nie ma, to w tych narzędziach jest ich dusza. Czuję ich obecność - opowiada.

W trakcie pokazów Paweł Gąsienica-Makowski wykonał spinkę w kształcie loga Europejskich Targów Produktów Regionalnych.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
zuzanka6715:50, 16 sierpnia 2022
Góralscyzna w Zokopanem ginie. Wnet ją bedzie mozna uwidzieć ino w muzeum...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas