Makieta EM-10 Bielik na nowotarskim lotnisku (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Nowy Targ
Clouds
12°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
20.08.2022, 16:56 | czytano: 3094

Makieta EM-10 Bielik na nowotarskim lotnisku (zdjęcia)

Na lotnisku w Nowym Targu odbyła się uroczystość odsłonięcia postumentu z makietą samolotu EM-10 Bielik, która została przekazana jako depozyt do Aeroklubu Nowy Targ przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

zdj. Maciej Gębacz
zdj. Maciej Gębacz
Na uroczystość z Bielska Białej przybył mgr inż. Edward Margański, który jest głównym konstruktorem i pomysłodawcą tego samolotu, postać wybitna i znana w polskim środowisku lotniczym. Spod jego ręki wyszły takie konstrukcje lotnicze jak EM-11 Orka czy wysoko-wyczynowe szybowce akrobacyjne MDM - 1 Fox i Swift S-1, które do dzisiaj są monotypem światowym w swojej klasie.

Pan Edward podczas swojej prelekcji przedstawił historię opracowania Bielika, która była bardzo burzliwa i niesłychanie ciekawa. Nie krył również uznania dla pracy jaka została włożona w renowację eksponatu, który od teraz będzie ozdobą nowotarskiego lotniska. Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pan Tomasz Kosecki wraz z Burmistrzem Miasta Nowy Targ Grzegorzem Watychą uznali, że jest to dobry pretekst do nawiązania bliższej współpracy i być może stworzenia większej ekspozycji muzealnej, jaka mogła by się znaleźć na lotnisku.

Miejmy nadzieję, że tak się właśnie stanie i dzięki temu historia lotnictwa będzie mogła zawitać w większym wymiarze do Nowego Targu. Cieszy fakt że lotnisko staje się atrakcyjnym miejscem gdzie można spędzać czas w rodzinnej atmosferze, eksponat obok wykonanego w zeszłym roku muralu i otwartego niedawno parku linowego na pewno sprawiają że to miejsce staje się przyjaznym dla mieszkańców i turystów.

Eksponat został wyremontowany dzięki zaangażowaniu członków klubu, którzy w czasie wolnym, przez wiele tygodni pracowali nad tym aby przywrócić go do stanu wystawowego. Szczególne podziękowania należą się kolegom z sekcji modelarskiej z kol. Januszem Tarnowskim na czele, których zaangażowanie było nieocenione, bez ich umiejętności i pomocy remont nie byłby możliwy. Podziękowania należą się również Gabrielowi Batkiewiczowi, przewodniczącemu sekcji samolotowej za opłacenie sporej części kosztów remontu samolotu, a prezesowi Józefowi Stachoniowi gratulujemy świetnego pomysłu i doprowadzenia go do realizacji.

źródło: ANT Nowy Targ, zdj. Maciej Gębacz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Olo23:43, 22 sierpnia 2022
Atrapa bielika na lotnisku. Atrapa burmistrza na Krzywej. A Wstążka powiewa nam?
0
Dawid11:34, 22 sierpnia 2022
Rozumiem że to jest w zamian za piknik lotniczy który się nie odbył bo ktosik coś zapiedzielił.
Widzę nową wizję Watychy na przyszłą kampanie. Jest makieta samolotu, niebawem powstanie makieta centrum sportu lodowego, makieta wiaduktu na ludzimierskiej itd. A na koniec będzie kwietna damka.
0
z tąd15:10, 21 sierpnia 2022
@ Opop,PiterQ.Nie latało...Polityka... Gdybyście się tym przelecieli jako pasażerowie z skarpetek by Wam zrobiło podkolanówki.
0
do PiterQ13:22, 21 sierpnia 2022
Tak, On siedział miesiąc i szpachlował dziury a ty w 10 sekund wklikałeś swój durny komentarz...mocny jestes jak fiks!
0
mach06:39, 21 sierpnia 2022
To "toto" nigdy nie latało?
0
PiterQ23:56, 20 sierpnia 2022
Najbardziej mnie śmieszy zaangażowanie Janusza Tarnowskiego. Siedział biedny miesiąc i szpachlował dziury w makiecie.
0
Opop23:31, 20 sierpnia 2022
Jak można robić wydarzenie z atrapy. Burmistrz nie ma co robić chociaż to sie wpisuje w upadkową atrapowa wizje miasta. Fakt. Pomnik upadku.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas