Niedziela, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Zakopane
Clouds
10°
Wiatr: 15.516 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
Wiatr: 15.012 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
11°
Wiatr: 18.54 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
11°
Wiatr: 18 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
13°
Wiatr: 21.816 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
2
3
22.09.2022, 12:37 | czytano: 769

75 lat temu wyjechał po raz pierwszy na Kasprowy Wierch. Niezwykłe wspomnienia Apoloniusza Rajwy (film)

14 września 1947 roku Apoloniusz Rajwa - znany przewodnik tatrzański, speleolog, wieloletni pracownik naukowy Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW oraz ambasador projektu PKL, TPN i TOPR ”Odpowiedzialnie w góry” - pierwszy raz wyruszył koleją linową PKL na Kasprowy Wierch. 75 rocznicę tej podróży taternik uczcił wyjeżdżając po raz kolejny wagonikiem na szczyt góry.

zdj. PKL
- Na szczyt Kasprowego Wierchu wyjechałem po raz pierwszy mając 13 lat, na tę wycieczkę zabrała mnie nasza ówczesna sąsiadka pani Zofia Stopkowa. Na szczyt jechaliśmy pierwszym – teraz już zabytkowym – ośmiokątnym wagonikiem kolei. Od tamtego czasu upłynęło sporo lat, dlatego nie pamiętam dokładnie jakie emocje mi wówczas towarzyszyły, natomiast ten jubileusz dla mnie był niezwykły. Chciałem wyjechać na Kasprowy Wierch i w ten sposób uczcić swoją pierwszą podróż koleją, tymczasem pracownicy PKL oraz IMGW przygotowali dla mnie wspaniałą niespodziankę, która zostanie ze mną na długo - mówił Apoloniusz Rajwa w rocznicę swojego pierwszego wyjazdu na górę.

- Cieszymy się , że w wśród swoich pasażerów kolej PKL Kasprowy Wierch ma takie postacie, jak pan Apoloniusz Rajwa. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy uczestniczyć i być częścią tego pięknego jubileuszu i wspomnień. Panu Apoloniuszowi życzymy wszystkiego najlepszego, wielu niezapomnianych podróży na szczyt Kasprowego Wierchu oraz kolejnych wspólnych jubileuszy - mówi Daniel Pitrus, prezes PKL.

Apoloniusz Rajwa po raz pierwszy na Kasprowym Wierchu, 14 września 1947 r. (zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum)

W dzień jubileuszu pan Apoloniusz w towarzystwie pracowników PKL wyjechał wagonikiem na szczyt Kasprowego Wierchu. Sama podróż była również wyjątkowa, turyści w wagoniku odśpiewali gorące „sto lat” jubilatowi. Natomiast przy górnej stacji kolei linowej na Apoloniusza Rajwę czekała niespodzianka przygotowany przez Polskie Koleje Linowe – jubileuszowy tort.

- Byłem bardzo zadowolony i bardzo wzruszony tym jubileuszem. Pracownicy PKL zrobili mi dużą przyjemność i ogromną niespodziankę! Trafili również z tortem, bo czarny luwr to mój ulubiony tort. Na górze czekali na mnie także pracownicy IMGW, z którymi mogłem powspominać lata mojej pracy, czy opowiedzieć anegdoty. Spędziłem bardzo miło czas i cieszę się, że jeszcze mogło mnie coś takiego spotkać – mówi pan Apoloniusz.

PKL zachęcają turystów do podzielenia się swoimi wspomnieniami na profilu PKL Kasprowy Wierch w mediach społecznościowych. Być może są tacy, którzy swoją pierwszą wyprawę koleją odbyli jeszcze wcześniej, niż pan Apoloniusz.Apoloniusz Rajwa - ur. 10 kwietnia 1934 r. Speleolog i znany taternik jaskiniowy, przewodnik tatrzański, ratownik górski, autor wielu publikacji. Mieszka w Zakopanem od 1947 r. Od 1958 do 1969 r. pracownik naukowy w Obserwatorium Meteorologicznym IMGW na Kasprowym Wierchu. W latach 1969-89 nauczyciel w liceum w Kuźnicach. Uczestniczył w wyprawach do trudno dostępnych jaskiń w Tatrach i za granicą. Odnotował największą zmierzoną prędkość wiatru w Tatrach: 288 km/h. Uczestniczy w wielu wydarzeniach promujących turystykę górską, m.in. w ramach akcji edukacyjnej "Odpowiedzialnie w góry" podpowiada, jak korzystać z uroków gór bezpiecznie.

mat. pras., opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas