"Napadła nas biedronka azjatycka, nie napawa nas to radością" (film) - podhale24.pl
Niedziela, 05 lutego
Imieniny: Agaty, Adelajdy, Justyniana
Czarny Dunajec
Snow
-8°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-9°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
-8°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 89 %
Snow
-7°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-5°
Wiatr: 10.476 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-9°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
07.10.2022, 16:47 | czytano: 4798

"Napadła nas biedronka azjatycka, nie napawa nas to radością" (film)

ZAKOPANE "Na ścianie Centrum Edukacji Przyrodniczej pojawiły się tysiące osobników biedronki azjatyckiej zwanej też arlekinem lub ninja" - poinformował TPN. Pracownicy CEP przygotowali film z informacjami o tym inwazyjnym gatunku. Można się zdziwić, bo te biedronki gryzą...

kadr z filmu
kadr z filmu
Przybysze stanowią dla naszych rodzimych biedronek śmiertelne zagrożenie - konkurując z nimi o pokarm a także, zjadając ich jaja i larwy.

Gatunek ten pochodzi z Azji, skąd został sprowadzony do Ameryki Północnej i następnie do Europy, aby zwalczać szkodliwe dla upraw rolnych mszyce. W przeciwieństwie do lubianej przez nas „Bożej krówki” biedronka azjatycka częściej gryzie i brudzi cuchnącą hemolimfą. Ugryzienia te i kontakt z hemolimfą mogą być groźne dla osób uczulonych na te substancje.

Dlaczego pojawiły się w tak dużej ilości w tym miejscu? Szukają odpowiedniego schronienia do przetrwania zimy❄, aby na wiosnę kontynuować rozmnażanie się i zdobywanie nowych terenów.

"Ekspozycja i sale CEP są jednak całkowicie wolne od obecności biedronek azjatyckich. Ich obecność na południowej ścianie tego budynku w niczym nie zakłóca możliwości bezpiecznego odwiedzania tego miejsca. Dlatego nieustająco zapraszamy do zwiedzania naszej ekspozycji" - zachęcają pracownicy Centrum.Poniżej grafika, która może pomóc rozróżnić biedronki:


s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Majka07:42, 8 października 2022
U nas tez tego
świństwa pełno blleee czym to zniszczyć ???
Stachu19:36, 7 października 2022
No to może utłuc szkodniki zanim się rozlezą? A, nie wolno, to przecież ksenofobia by była...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas