Jubileuszowy rok nowotarskiej Bursy Gimnazjalnej - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Zakopane
Snow
-1°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 15.336 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 18 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-1°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
23.10.2022, 12:15 | czytano: 1687

Jubileuszowy rok nowotarskiej Bursy Gimnazjalnej

NOWY TARG. W Wieży wodnej otwarta została wystawa obrazująca 30 lat działalności Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego p.w. św. St. Kostki. Prezes Bursy, Danuta Hajnos - zapowiada, że to dopiero początek obchodów.

zdj. Podhale24
zdj. Podhale24
Ekspozycja ukazuje trzy dekady działalności stowarzyszenia. Od początku kieruje nim Danuta Hajnos. - 16 listopada 1992 roku, zaproszone przez dyrektora Franciszka Janczego na spotkanie 17 przybyłych osób, zgodnie z planem dyrektora reaktywowało działalność Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, której początki to 1912 rok. Ta wystawa to pierwsze działanie w ramach obchodów 110 - lecia Bursy Gimnazjalnej - mówi prezes.

Kolejne to m. in. odsłonięcie zrekonstruowanych orłów na budynku bursy. Odtworzenia rzeźb podjął się Gabriel Wolski.

Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego od lat wspiera uczniów I LO, czy to w formie stypendiów, czy nagród. Formy pomocy są różne, a często zupełnie nieoczekiwane. Jeden z takich przykładów przytoczyła była dyr. liceum Maria Kopeć. Kilka lat temu szkolna wycieczka na koło podbiegunowe została uwięziona przez pogodę na dłużej, niż planowano. Przymusowy pobyt wiązał się jednak z dodatkowymi - niemałymi kosztami.

- Pomyślałam od razu "Danusia i Bursa" - wspomina mgr Kopeć. - I miałam rację. Stowarzyszeniu udało się zebrać pieniądze i uczniowie mogli spokojnie i bezpiecznie przeczekać sztorm i wrócić cztery dni później.

Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. Św. Stanisława Kostki powstało z inicjatywy dr Jana Bednarskiego w 1912r. Po 1945r. działalność TGB została zawieszona. 16 listopada 1992 roku reaktywowano działalność TGB im. Jana Bednarskiego pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. TGB zostało wpisane do rejestru organizacji pożytku publicznego, stąd możliwość wsparcia go 1% podatku.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas