Właściciele dworu wyróżnieni - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Nowy Targ
Snow
-1°
Wiatr: 23.04 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 25.776 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 24.516 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 26.208 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-2°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
10.11.2022, 15:06 | czytano: 1303

Właściciele dworu wyróżnieni

Poznaliśmy zwycięzców Nagrody im. Mariana Korneckiego, przyznawanej dla zasłużonych opiekunów, miłośników i promotorów zabytkowej architektury drewnianej w naszym regionie. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się gospodarze zabytkowego Dworu w Sieniawie.

Fot. UMWM
Fot. UMWM
Krystyna i Marek Wójtowiczowie od 2016 r. z wielką pieczołowitością rozpoczęli starania, aby przywrócić dawną świetność obiektu będącego pamiątką po pierwszym dziedzicu wioski, Kasprze Sierakowskim z Bogusławic. Dwór jest jednym z nielicznych zabytkowych obiektów z XVII w znajdujących się na Podhalu. Stanowi część zespołu parkowo-dworskiego znajdującego się w pobliżu zabytkowego kościoła pw. św. Antoniego z Padwy, wybudowanego w 1740 r. jako kaplica dworu. Budynek przez długie dziesięciolecia podlegał niszczeniu. Właściciele przywracając zabytek do stanu świetności, przystosowują go do celów kulturalnych i turystycznych. Aktualnie wydarzenia odbywają się wokół dworu i w otaczającym go parku. Organizowane są koncerty, wystawy, przedsięwzięcia kultywujące wiedzę o lokalnym dziedzictwie, tradycjach staropolskich, imprezy patriotyczne i religijne. Zorganizowano już tutaj dni otwarte w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, wystawę „Szlakami Naszego Dziedzictwa”, „Życie religijne w Sieniawie”, włączono obiekt w obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Właściciele podjęli również starania o wpis obiektu na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas