Wspomnienie ks. kanonika Pawła Vitkaya i jego botanicznego dzieła - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Jabłonka
Snow
-3°
Wiatr: 23.94 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-3°
Wiatr: 26.784 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-2°
Wiatr: 26.208 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-2°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
Wiatr: 22.14 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-3°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
21.11.2022, 19:39 | czytano: 721

Wspomnienie ks. kanonika Pawła Vitkaya i jego botanicznego dzieła

W Orawce zorganizowano wspomnienie 180. rocznicy śmierci ks. Pawła Vitkaya, 200. rocznicy opracowania przez niego roślin orawskich, zebranych w rękopisie Flora arvensis i 10. rocznicy ustanowienia tego rękopisu dokumentem historycznym.

zdj. nadesłane
zdj. nadesłane
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością pan Tomáš Kašaj – Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, pan Juraj Petko, prednosta Obecneho uradu Spišské Bystré, państwo Alica i Jan Vitko z córką Livią – rodzina księdza Vitkaya, pani Anna Tomala, Jan Głusiak i Józef Spytkowski – delegacja Urzędu Gminy Jabłonka. Proboszcz w Orawce, ks. Wojciech Mozdyniewicz odczytał biogram kanonika Vitkaya, fragmenty okolicznościowego adresu ks. biskupa Jána Kuboša do zgromadzonych na tej uroczystości i odmówił modlitwę nad jego grobem. Delegacje złożyły kwiaty i znicze.

Ksiądz kanonik Paweł Vitkay był proboszczem w Orawce (1830-1842), archidiakonem górno-orawskiego dystryktu, asesorem sądowym Orawskiej Żupy i kanonikiem honorowym katedry spiskiej, z zamiłowania botanikiem. Urodził się w 1779 r. w miejscowości Kubachy, obecnie Spišské Bystré k. Popradu, zmarł w 1822 r. w Orawce, i tam został pochowany.


Oprócz obowiązków duszpasterskich i sędziowskich zajmował się botaniką. Pionierskie prace badawcze nad florą prowadził wszędzie tam, gdzie przyszło mu pracować. W latach 1815 – 1822, w czasie posługi w Zazriwej napisał po łacinie zasadniczą część dzieła Flora arvensis, później dopełnianego o nowe odkrycia. Jest ono pierwszym kompleksowym opracowaniem ponad 550 roślin Orawy, wielokrotnie cytowanym przez późniejszych botaników. W Muzeum Podtatrzańskim w Tatrzańskiej Łomnicy zachowała się druga część rękopisu, rozdziały XIV-XXIV. Po opracowaniu przez botaników z Uniwersytetu im. Komeńskiego w Bratysławie zawnioskowano do Ministerstwa Kultury Republiki Słowacji o uznanie go za historyczny dokument książkowy. Status ten nadano „Florze arvensis” dnia 11 grudnia 2012.

Więcej nr stronie Parafii w Orawce.

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas