Otwórz oczy, patrz: Wichrówka - willa tajemnic w Dursztynie (zdjęcia i film) - podhale24.pl
Niedziela, 21 lipca
Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
Rabka Zdrój
Clouds
23°
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
23°
Wiatr: 7.272 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
23°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
26°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
23°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 57 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
25.11.2022, 18:01 | czytano: 5176

Otwórz oczy, patrz: Wichrówka - willa tajemnic w Dursztynie (zdjęcia i film)

Eksploratorzy z grupy "Otwórz oczy, patrz" zabierają nas do miejscowości Dursztyn. - To jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na Spiszu i całym Podhalu. Ta malowniczo położona miejscowość skrywa wiele intrygujących historii i ciekawych miejsc. Jednym z nich jest położona na szczycie wzgórza Honaj drewniana willa o wdzięcznej nazwie „Wichrówka” - zaczynają swoją opowieść.

Przed laty prowadziła do niej polna droga, a w najbliższym sąsiedztwie nie było żadnych budynków. Można powiedzieć – odludzie lub prawdziwy koniec świata, jednak z jednym „ale”. Widok na Tatry i Gorce, których wielu przyprawia o zawrót głowy. I tak też się stało w przypadku Bolesława Pajora, krakowskiego notariusza, który dla tego miejsca, a w zasadzie widoku całkowicie stracił głowę.


W roku 1935 wybudował stylową willę, którą wyposażył we wszelkie możliwe wygody. Prąd był na przykład dostarczany z wiatraka. Pajor często bywał w Wichrówce razem z całą swoją rodziną. Stąd prowadzili krajoznawcze wycieczki po Spiszu, Podhalu, Tatrach.

Drewniana willa ma swoje liczne tajemnice, czym naszym zdaniem doskonale wpisuje się w klimat Dursztyna. Odnosząc się do klasyki kina można stwierdzić, że Wichrówka ma swoją jasną i ciemną stronę. Ciemna strona – najbardziej rozbudza wyobraźnię, a związana jest z duchami, zjawiskami paranormalnymi do jakich miało dochodzić przed laty w tym niezwykłym domu. Można by te opowieści wsadzić między bajki, gdyby nie relacje ludzi, których nie podejrzewamy o sianie niezdrowej sensacji. No i wreszcie historyczne fakty w postaci gwałtownej śmierci czterech osób na terenie Wichrówki.


Jasna strona, czyli ta która nas urzekła to czas ostatniej wojny i piękna postawa młodych ludzi, którzy w trudnych wojennych czasach nie zapomnieli, że zostali wychowani przez rodzinne domy na polskich patriotów. „Willa” to kryptonim jaki nosiła Wichrówka, kiedy stała się miejscem schronienia dla kurierów polskiego państwa podziemnego. Dzisiaj to wojenne oblicze Wichrówki jest jakby „zakurzone” przez czas, ale kiedy w ostatnim czasie zaczęliśmy zgłębiać historię placówki „Willa” to nie spodziewaliśmy się, że będzie to początek kolejnych pasjonujących spotkań, opowiadań o ludziach i wydarzeniach z odległych lat.

Dzisiejszy odcinek jest jedynie wstępem do opowieści o ludziach niezwykle odważnych, którzy pełnili służbę na kurierskich szlakach.
Otwórz oczy, patrz - zdj. archiwalne - Asia O'Neill
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
misiek z gór14:34, 28 listopada 2022
Do nowotarżanka ; przyjedż pani dziś, po drodze na Wichrówkę ,już jest z 50-siąt domków ,na wynajem ,pozdrawiam .
0
nowatarżanka11:26, 27 listopada 2022
Miałam okazję być i nocować w Wichrówce przed 15-tu laty.Nic mnie nie straszyło i rzeczywiście przepiękne odludne miejsce,a jakie widoki.
0
misiek z gór12:39, 26 listopada 2022
Witam ;c chodzi o granicę Słowacką w czasie okupacji to nie była w Harklowej ,tylko za Nową Białą przed lasem jak jest kapliczka ,jadąc w kierunku Łopusznej po lewej stronie ,troszkę jest nie dokładnie wyjaśnione o panu Śmiałkowskim ,pozdrawiam .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas