Tulipanowiec - niezwykłe drzewo z Ameryki Północnej (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 11.52 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
02.12.2022, 07:54 | czytano: 884

Tulipanowiec - niezwykłe drzewo z Ameryki Północnej (art. sponsorowany)

Tulipanowiec to jedno z tych drzew, które zwraca na siebie uwagę — szczególnie w czerwcu. To właśnie na ten czas przypada okres jego kwitnienia, kiedy to wśród gałęzi pojawiają się kwiaty do złudzenia przypominające tulipany.

Choć pochodzi z nieco innego regionu klimatycznego, to świetnie radzi sobie w polskich warunkach. Jeśli więc szukasz okazów do swojego ogrodu, dowiedz się, czym jest ta roślina.


Tulipanowiec to jedno z tych drzew, które zwraca na siebie uwagę — szczególnie w czerwcu. To właśnie na ten czas przypada okres jego kwitnienia, kiedy to wśród gałęzi pojawiają się kwiaty do złudzenia przypominające tulipany. Choć pochodzi z nieco innego regionu klimatycznego, to świetnie radzi sobie w polskich warunkach. Jeśli więc szukasz okazów do swojego ogrodu, dowiedz się, czym jest ta roślina.

Kilka słów o tulipanowcu


Tulipanowiec (inaczej drzewo tulipanowe) to roślina, która może dorosnąć nawet do 25 metrów wysokości. Co ciekawe, może także przybrać taką samą szerokość, co czyni z niej ciekawy okaz. Wczesnym latem wśród konarów pojawiają się intensywnie pachnące kwiaty o zazwyczaj żółtym kolorze z pomarańczowymi elementami. Wyglądają one jak tulipany — stąd też nazwa tego drzewa. Bardzo chętnie odwiedzają je owady, w tym także pszczoły. Warto wiedzieć, że miód z tulipanowca jest bardzo pożądany.
Skład natomiast wziął się sam tulipanowiec? Jak już wiesz, pochodzi z innego klimatu. Natomiast dokładniej rzeczy ujmując, został sprowadzony ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie rósł głównie na terenach zalewowych. Jednocześnie ceni sobie także słońce i ciepło, dlatego w takich miejscach warto go sadzić, a na zimę odpowiednio zabezpieczać.
Tulipanowiec świetnie sprawdza się w niewielkich ogrodach, przydomowych przestrzeniach i na terenach osiedli mieszkaniowych. Można go posadzić zarówno jako pojedynczy okaz, jak i w grupie. Zazwyczaj jednak wybiera się tę pierwszą opcję, ponieważ drzewo wyróżnia się swoim wyglądem nie tylko wtedy, kiedy kwitnie.

Tulipanowiec — odmiany


W Polsce uprawia się głównie trzy rodzaje tulipanowca. Do najbardziej popularnych odmian należą:
  • tulipanowiec amerykański TULIPIFERA — drzewo może osiągać nawet do 25 metrów wysokości i jest bardziej odporne na mróz niż inne odmiany; charakteryzuje się stożkowatą, lekko zaokrągloną koroną,
  • tulipanowiec amerykański FASTIGIATA — drzewo dorastające do ok. 20 metrów wysokości, na którym po ok. 15-20 latach zaczynają pojawiać się białe kwiaty; cechuje się kolumnową budową,
  • tulipanowiec amerykański AUREOMARGINATUM — drzewo będące niższą odmianą, ponieważ dorastającą zazwyczaj do ok. 10 metrów wysokości z charakterystycznymi żółto-pomarańczowymi kwiatami; wyróżnia się piramidalną koroną i dwukolorowymi liśćmi.

Tulipanowiec — sadzonki i uprawa


Drzewo tulipanowiec najlepiej sadzić wiosną — w okolicach marca. Dlaczego? Choć roślina jest mrozoodporna, to nie znosi dobrze zbyt niskich temperatur. Delikatne korzenie sadzonek mogłoby nie przetrwać najzimniejszych miesięcy. To jednak nie oznacza, że początek wiosny jest jedynym właściwym terminem. Zakłada się, że tulipanowca można włożyć do ziemi przez cały okres bezlistny, czyli od października od marca. Należy się jedynie upewnić, czy prognozy pogody nie wskazują zbyt niskich temperatur.
Jak natomiast wygląda kwestia stanowiska? Tulipanowiec uwielbia słońce i ciepło, dlatego takiego terenu należy mu szukać. Nie przepada także za wiatrem, a więc najlepiej sprawdzą się przestrzenie, które będą od niego osłonięte. Istotna jest także jakość gleby. Jako że ten gatunek pochodzi z terenów zalewowych, powinna być ona wilgotna. Ważne jest także to, aby ziemia cechowała się świeżości, żyznością, neutralnym lub lekko kwaśnym odczynem oraz przepuszczalnością.
Przed zasadzeniem tulipanowca warto także wiedzieć, że jest to roślina o płytkim systemie korzeniowym. Jeśli więc w trakcie lata panują wysokie temperatury, a deszcz pada bardzo rzadko, konieczne jest jego podlewanie. W przeciwnym razie dojdzie do przesuszenia, które może być zabójcze dla rośliny. Niestety drzewa nie można także pozostawić samemu sobie zimą. W szczególności wówczas, kiedy jest to młoda sadzonka. Do piątego roku przed mroźnymi miesiącami powinno się okrywać bryłę korzeniową grubą warstwą liści, a koronę — włókniną. Później wystarczy już tylko owijanie włókniną pnia.
Warto także wspomnieć o przycinaniu gałęzi i usuwaniu zwiędłych kwiatów. Co istotne, żadna z tych czynności nie jest koniecznością. Cięcie gałęzi pomoże Ci jednak uzyskać pożądaną formę korony, a także pozbyć się najsłabszych ogniw. Najlepiej przeprowadzać je pomiędzy listopadem a grudniem lub marcem a kwietniem. Co z kwiatami? Jeśli ich nie usuniesz, na tulipanowcu pojawią się owoce w kształcie szyszek drzew iglastych. Wygląda to bardzo efektownie, dlatego warto choć raz zostawić zwiędłe kielichy na drzewie.

Gdzie kupić tulipanowca?


Nawet najlepsza wiedza na temat tulipanowców nie wystarczy, jeśli trafisz na nieodpowiednią sadzonkę. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że taką otrzymasz, jeśli zdecydujesz się na zakupy w przypadkowym miejscu. Z tego względu przed dokonaniem transakcji zawsze weryfikuj sprzedawcę. Możesz to zrobić za pomocą opinii w Internecie lub rekomendacji znajomych. Tylko sprawdzone sklepy, np. https://www.podkarpackiesady.pl/81-tulipanowce, sprawią, że rzeczywiście w Twoim ogrodzie lub przestrzeni przydomowej urośnie tulipanowiec, który będzie cieszył wzrok.

źródło: https://inspirujacyogrod.com.pl/czy-warto-posadzic-dab-w-ogrodzie.html
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas