W Zakopanem owady przeczekają zimę w specjalnych hotelach (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Rabka Zdrój
Clouds
-3°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-3°
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-3°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-2°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-1°
Wiatr: 8.712 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-4°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
06.12.2022, 18:05 | czytano: 692

W Zakopanem owady przeczekają zimę w specjalnych hotelach (zdjęcia)

W Zakopanem część terenów zielonych zamienionych zostało na łąki kwietne. Zamiast regularnego koszenia pozwolono przez wiosnę, lato i jesień rosnąć tam trawom i kwiatom. To zwabiło do Zakopanego więcej owadów, dla których na zimę postawiono specjalne „hotele”.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
- W Zakopanem jest zamontowanych 15 sztuk hoteli. Zostały ustawione na łąkach kwietnych w lokalizacjach: ul. Szkolna, ul. Weteranów Wojny, Rówień Krupowa, Park Miejski, Harenda, ul. Sienkiewicza, ul. Chramcówki, ul. Kościuszki, oś. Słoneczne - informuje Renata Chyc-Marusarz z Wydziału Ochrony Środowiska zakopiańskiego magistratu.

Specjalnie dobrane materiały, z których wykonano hotele pozwolą owadom przetrwać surową zimę w Zakopanem, aby na wiosnę ponownie mogły pojawić się na łąkach pod Tatrami. Dzięki stworzeniu łąk kwietnych w Zakopanem zaobserwowano większą ilość m.in. trzmieli, biedronek i złotook.

- Hoteliki dla owadów to inkubator owadziej bioróżnorodności. Bez pożytecznych owadów nie będzie zapylania i owocowania. Szkodniki będą rozwijać się bez przeszkód. Zwalczanie szkodników przy użyciu metod naturalnych jest tańsze, zdrowsze i skuteczniejsze. Owady to podstawa równowagi ekologicznej. Tworząc bezpieczne miejsce do gniazdowania, rozmnażania i bytowania zwiększamy bogactwo całego ekosystemu. Brak bezpiecznego miejsca do bytowania i rozmnażania sprawia, że coraz mniej pożytecznych owadów odwiedza nasze ogrody. W naturze owady gnieżdżą się w szczelinach, w stosach gałęzi, liści, dlatego zakładanie naturalnych siedlisk owadów niesie ze sobą same korzyści - zaznacza Renata Chyc-Marusarz.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
julian08:55, 7 grudnia 2022
Ile jeden taki hotel kosztuje? 100tys??
wojtek05:22, 7 grudnia 2022
Tym ekologom to już całkiem odbija. Jeszcze tylko brakuje hoteli dla komarów.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas