Sylwester – szczyt sezonu turystycznego na Podhalu - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Nowy Targ
Clouds
18°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.232 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
30.12.2022, 23:17 | czytano: 1808

Sylwester – szczyt sezonu turystycznego na Podhalu

Szacuje się, że najbliższe kilka dni pod Tatrami może spędzić nawet sto tysięcy osób. Spora część noc sylwestrową zamierza sposób spędzić w Zakopanem. W pełnej gotowości są Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz cały personel Szpitala Powiatowego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Poniżej rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Poradni Specjalistycznych zakopiańskiego szpitala.

Prze nami Sylwester i okres noworoczny, czyli szczyt sezonu turystycznego. Rozumiem, że jako szpital musicie przygotować się na bardzo dużą liczbę pacjentów.

- Na pewno tak, mamy przecież wieloletnie doświadczenia i obserwacje w tym zakresie. Wiele osób ulega różnego rodzaju kontuzjom lub dopada ich choroba podczas pobytu pod Tatrami. Zresztą turyści, czyli potencjalni pacjenci, przyjeżdżają chorzy, bo mają już zarezerwowane hotele, imprezy sylwestrowe. Zabierają ze sobą dzieci, które często są również zainfekowane. Zdarzają się sytuacje, w których wczasowicze prosto po przyjeździe do Zakopanego trafiają do szpitala, gdyż następuje rozwój infekcji. Przywożą infekcje ze swoich miejsc zamieszkania, co z pewnością przełoży się na to, że lokalni mieszkańcy będą dłużej i intensywniej chorować.

W tym miejscu należy wszystkich poinformować, że dostępna jest całodobowa opieka medyczna. Jeżeli potrzebujemy pomocy lekarza pierwszego kontaktu, to szpital jest również dobrym adresem.

- Jak najbardziej jest to dobry adres, ale przypominam, że mamy wiele ośrodków na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Warto korzystać z ich pomocy, ponieważ sama opieka całodobowa nie dałaby rady, gdyby pacjenci z całego powiatu trafiali tylko do nas. I tak jest to, podobnie zresztą jak w święta, około 180 pacjentów w opiece całodobowej przyjętych w ciągu 24 godzin. To niebagatelna liczba pacjentów, którzy w większości okazują być przeziębieni.

Zrobiło się również ślisko na chodnikach. Czy pojawili się już pacjenci, którzy mieli z tego powodu wypadki?

- Tak, pojawiają się tacy pacjenci. Trafiają do nas również amatorzy sportów zimowych. Pojawiają się także osoby, które spadają z wysokości próbując odśnieżyć swoje panele fotowoltaiczne, a coraz więcej domostw korzysta z tego źródła zasilania. Weźmy pod uwagę, że mamy w Zakopanem i okolicach wielu turystów, którzy często zachowują się nieroztropnie i trafiają na SOR urazowy. Jeżeli dodatkowo dochodzą pacjenci, którzy tu na stałe mieszkają, to otrzymujemy potężną liczbę osób starających się o pomoc w zabiegowym oddziale ratunkowym. Oddział ratunkowy wewnętrzny funkcjonuje tak jak dotychczas. Przyjmuje wszystkich pacjentów – również ciężkie przypadki, przyjeżdżające spoza powiatu. Generalnie SOR urazowy, SOR internistyczny, opieka całodobowa oraz wszystkie nasze oddziały wchodzą w tym okresie na największe obroty. Minister wspomniał niedawno, że w skali kraju mamy około 300 000 zachorowań na grypę. Sądzę, że jest to czubek góry lodowej, a liczby są niedoszacowane. Myślę, że infekcji będzie zdecydowanie przybywać. Jak już wspomniałem, luty i marzec to czas największego nasilenia zachorowań. W związku z tym jesteśmy jeszcze na starcie.

Czy kontuzjowani narciarze powinni zgłaszać się najpierw do punktu rejestracyjnego SOR?

- Tak, rejestracja SOR funkcjonuje w przyjętym zakresie. W szpitalu funkcjonuje tak zwany triaż. Dyżurujący ratownik dokonuje wstępnych oględzin i podstawowych zabiegów, takich jak zmierzenie ciśnienia czy zrobienie EKG. W zależności od jego oceny pacjenci kierowani są do SOR-u zabiegowego, internistycznego lub do opieki całodobowej. Przypominam, że jeżeli chodzi o SOR mamy ścieżkę zieloną, żółtą i czerwoną. Czerwona oznacza, że pacjent musi natychmiast trafić pod opiekę lekarzy. Najdłużej na pomoc czeka pacjent ze ścieżką zieloną, bo jego życie nie jest zagrożone. Biorąc pod uwagę skalę i liczbę pacjentów, musimy przygotować się na cierpliwość. Cały proces diagnostyczny będzie zależał od tego, z czym zgłasza się dana osoba.

Kontuzje narciarskie wymagają leczenia szpitalnego?

- Tak, oczywiście tak się niejeden raz zdarza – wszystko zależy od tego jak poważny uraz zostanie zdiagnozowany. Jako szpital mamy doskonale funkcjonującą ortopedię. Jeżeli pacjent wymaga takiego leczenia, to jest kierowany na odpowiedni oddział. Często pacjenci chcą się u nas operować z uwagi na olbrzymie doświadczenie kolegów ortopedów. Każdy z nas ma swoje moce przerobowe. W miarę możliwości staramy się pomagać wszystkim pacjentom.

źródło: Szpital Powiatowy w Zakopanem, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas