"Sezon grypowy w pełni, ale największa liczba zachorowań przed nami" - podhale24.pl
Czwartek, 23 marca
Imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 9.9 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 10.728 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
10°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
31.01.2023, 18:29 | czytano: 1024

"Sezon grypowy w pełni, ale największa liczba zachorowań przed nami"

Zima to czas zwiększonej liczby zachorowań na grypę, przeziębień i wielu innych tzw. grypopodobnych rodzajów infekcji. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Przychodni Specjalistycznych przy Szpitalu Powiatowym im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

dr Jerzy Toczek
dr Jerzy Toczek
Mamy koniec stycznia, czy to nie za późno, żeby zaszczepić się na grypę?

- Podkreślam i zapewniam, że Nie jest za późno. Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej możemy szczepić się do końca marca. Ten rodzaj antygenowy, który został opracowany wcześniej, jest mówiąc w uproszczeniu „obowiązujący”, zatem szczepienie chroni nas przed zachorowaniem. Chciałbym ogromny nacisk położyć na to, że szczepiąc się przeciwko grypie w 40-60 proc. zapobiegamy zachorowaniu. Uważa się natomiast, że w 100 proc. zapobiegamy powikłaniom, a umieramy głównie z ich powodu. W takim razie osoba zaszczepiona może przejść grypę z łagodnymi objawami, ale na pewno nie będzie miała powikłań. Najgroźniejsze powikłania to zapalenie mięśnia sercowego, schorzenia układu oddechowego czy też ośrodkowego układu nerwowego. One niestety często prowadzą do śmierci, ale możemy im zapobiec przyjmując szczepionkę. Warto wybiegać w przód i zastanowić się nad tym, dlaczego się szczepimy. Gorąco państwa do tego namawiam. Informacje, które przekazuje są rozpowszechniane przez Światową Organizację Zdrowia. Setki profesorów pracuje nad wiedzą, która powinna nas obowiązywać.

Jaka procedurę musimy przejść chcąc się zaszczepić? W aptece można kupić szczepionkę jedynie posiadając receptę.

- Tak, to prawda. Można jednak uzyskać receptę u swojego lekarza poprzez teleporadę. Osoba przebywająca na przykład w Szczecinie, może poprosić o teleporadę swojego lekarza w Zakopanem. Jest to prawnie dozwolone. W trakcie porady lekarz wypisuje receptę, a kilka sekund później pacjent dostaje powiadomienie na IKP o numerze recepty. Z tym numerem oraz własnym numerem PESEL udaje się do apteki i kupuje szczepionkę. Następnie idzie do najbliższego POZ i szczepi się. Jeśli mamy szczepionkę, to możemy zaszczepić się przeciwko grypie w dowolnym miejscu.

Rozumiem, że dobrze zrobić to np. w piątek, bo mogą być pewne objawy?

- Jeżeli ktokolwiek w przeszłości reagował dość skrajnie, albo nieznacznymi objawami reagował na wszelkiego rodzaju szczepienia, to warto z namysłem wybrać dzień szczepienia. Kilka lub kilkanaście godzin po szczepieniu może nas boleć ręka, może pojawić się stan podgorączkowy, rozbicie mięśniowe i złe samopoczucie. Wtedy wolna sobota da nam komfort na dojście do siebie. Najczęściej wspomniane objawy nie trwają dłużej niż kilkanaście godzin.

Aby się zaszczepić należy być zdrowym?

- Istnieją pewna wskazania i przeciwwskazania do szczepień. Dzielą się one względne i bezwzględne. Zwykły katar, stan podgorączkowy, pokasływanie czy złe samopoczucie nie są przeciwskazaniem bezwzględnym. Nawet gdy jesteśmy na początku infekcji, to nasz organizm sobie z nią zazwyczaj radzi. Nie znaczy to jednak, że osoba chora, z wysoką temperaturą może się zaszczepić. Jeśli natomiast lekarz stwierdzi, że objawy nie wskazują na początek ostek infekcji, to mamy zielone światło do przyjęcia szczepionki.

źródło: Szpital Powiatowy w Zakopanem, oprac. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ekspert fikołek09:57, 1 lutego 2023
Do tego fioletowego lekarskiego sweterka i stetoskopu mógłby założyć czapeczkę wełnianą z pomponikiem-wtedy wyglądałby jak prawdziwy ekspert
Bond20:59, 31 stycznia 2023
Panie doktorku opowiadasz pan same brednie.
zły18:39, 31 stycznia 2023
Co z świrusem,covidem Panie ,,lekarzu,,?Tak ,,tęsknie,, za nim.Grypa była,jest ,będzie doktorku.Za coś bezobjawowego ,sianie paniki kasiorki już nie będzie co?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas