Regionalne poradnie POZ m.in. w Nowym Targu czy Klikuszowej - podhale24.pl
Sobota, 13 lipca
Imieniny: Irwina, Margarety, Sary
Szczawnica
Clouds
23°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
28°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
29°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
27°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
16.02.2023, 18:49 | czytano: 1930

Regionalne poradnie POZ m.in. w Nowym Targu czy Klikuszowej

Od lutego małopolscy pacjenci mogą korzystać z takiej formy opieki w 81 regionalnych poradniach POZ. To lecznice m.in. z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Targu, ale również mniejszych miejscowości i wsi – Grybowa, Klikuszowej, Radziszowa czy Juszczyna. Kolejne przychodnie cały czas mogą składać do małopolskiego NFZ wnioski o rozszerzenie swoich umów.

Małopolscy pacjenci mogą korzystać z koordynowanej opieki w 81 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Opieka koordynowana to szerszy wachlarz badań i możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w gabinecie lekarza rodzinnego. Nowe zadania lekarzy POZ finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Kolejne przychodnie zainteresowane opieką koordynowaną na bieżąco mogą składać do małopolskiego NFZ wnioski o rozszerzenie swoich umów. Wprowadzenie opieki koordynowanej to kolejny etap zmian w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i wzmocnienia ich roli w systemie ochrony zdrowia.

- Daje ona m.in. możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w poradniach POZ i szerszy wachlarz diagnostyczny. W ramach opieki koordynowanej lekarz rodzinny może zlecić swoim pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla poradni specjalistycznych – wyjaśnia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Lekarze rodzinni są dobrze przygotowani do nowych zadań. Do naszego oddziału cały czas wpływają wnioski od placówek zainteresowanych objęciem pacjentów opieką koordynowaną – dodaje.

Od lutego małopolscy pacjenci mogą korzystać z takiej formy opieki w 81 regionalnych poradniach POZ. To lecznice m.in. z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Targu, ale również mniejszych miejscowości i wsi – Grybowa, Klikuszowej, Radziszowa czy Juszczyna. Kolejne przychodnie cały czas mogą składać do małopolskiego NFZ wnioski o rozszerzenie swoich umów.

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii, na które najczęściej chorują Polacy – m.in. nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycy, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy schorzeń tarczycy. W ich przypadku lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę, na której ustala indywidualny plan leczenia, obejmujący także edukację zdrowotną. Placówka może realizować opiekę koordynowaną we wszystkich czterech zakresach lub tylko w wybranych.

Wprowadzenie nowej formy pomocy wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, jakie może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o EKG wysiłkowe, pakiet badań tarczycowych, Holter EKG, USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy echo serca. Do tej pory mogli kierować na nie wyłącznie lekarze z poradni specjalistycznych. Poszerzenie katalogu badań w POZ pozwala skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, szybciej postawić diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie.

W razie potrzeby lekarz POZ ma możliwość zlecenia choremu konsultacji z dietetykiem (np. przy rozpoznaniu cukrzycy) czy wizyty w poradni specjalistycznej. Może również sam skonsultować stan zdrowia swojego pacjenta z lekarzem specjalizującym się w danej dziedzinie – diabetologii, endokrynologii, chorobach płuc, kardiologii.

Nad całością procesu terapii czuwa koordynator, współpracujący z wszystkimi medykami zajmującymi się pacjentem w ramach opieki koordynowanej.

- Opieka koordynowana oznacza zwrot w kierunku fundamentów medycyny rodzinnej. Lepszej relacji pacjenta i lekarza, a dzięki temu skuteczniejszej terapii. To krok w dobrą stronę - poszerza dostęp pacjentów do diagnostyki i skutecznego leczenia oraz monitorowania jego przebiegu - mówi Aleksander Biesiada, lekarz rodzinny z Ad Vitam Przychodnia Zdrowia, który realizuje opiekę koordynowaną. – Kilka dni temu przyjmowałem pacjentkę, która zgłaszała objawy wskazujące na choroby tarczycy, miała przypadki takich schorzeń w rodzinie. Podjąłem więc decyzję o diagnostyce w tym kierunku. Badanie TSH wykazało niedoczynność tarczycy, w USG które wykonałem - obraz zmian zapalnych. Aby dokończyć diagnostykę wystarczyło oznaczyć przeciwciała. Jeszcze niedawno w POZ nie było to możliwe, dziś już jest, dzięki opiece koordynowanej. W oparciu o wynik badania będę w stanie skutecznie zaplanować dalsze postępowanie, diagnostykę, obserwację pacjentki. A chora będzie spokojniejsza – wskazuje lek. Biesiada.

Możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz – lekarz oraz lekarz – pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej, czyli podstawowego wynagrodzenia lekarzy POZ. Otrzymują oni na ten cel środki w formie budżetu powierzonego.

Źródło: NFZ Kraków, oprac.r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas