Stary niedźwiedź jednak nie śpi tak mocno jak w dziecięcej piosence (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 06 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Zakopane
Clouds
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 2.052 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 0.936 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
Wiatr: 0.504 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
-3°
Wiatr: 0.504 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
326 %
Nowy Targ
236 %
Zakopane
84 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 163 | 326 %
Zakopane
Dostateczna
PM 10: 118 | 236 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
24.02.2023, 12:08 | czytano: 1878

Stary niedźwiedź jednak nie śpi tak mocno jak w dziecięcej piosence (zdjęcia)

KOŚCIELISKO. W Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej - Jan Krzeptowski-Sabała opowiadał o świecie zwierząt i ludzi, który styka się w Tatrach. - Opowiadam o tym jak wygląda zima z różnych perspektyw. Zarówno tej dzikiej, czyli zwierząt takich jak świstaki, niedźwiedzie i kozice, ale też tej turystycznej. O tym jak zwierzęta sobie radzą, jakie mają strategie na przetrwanie, czyli migracja w ciepłe kraje lub hibernacja - wyjaśnia pracownik TPN. Spotkanie zatytułowano "Czy stary niedźwiedź mocno śpi".

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Jan Krzeptowski-Sabała pracujący w Tatrzańskim Parku Narodowym opowiadał o niezwykłym miejscu jakim są Tatry. Przedstawił je z punktu widzenia zwierząt oraz ludzi, a także konfliktu, jaki powstaje pomiędzy tymi dwoma światami w okresie zimowym.

- Zima w Tatrach to okres bardzo trudny dla zwierząt, ale też bardzo długi. Trzeba mieć świadomość, że większość roku w wyższych partiach Tatr, to okres, kiedy jest śnieg. Lata, wiosny, czy jesieni takiej termicznej w Tatrach praktycznie nie ma. Mamy zimę, kawałek przedwiośnia i przedzimia. Te zwierzęta muszą być do tego przystosowane - zaznacza Jan Krzeptowski-Sabała.

Tatrzańscy domownicy do tych wymagających warunków musieli się przystosować. Część zmienia dietę, a inne jak niedźwiedzie i świstaki zapadają w długi sen. - Ten sen bardzo się różni. U niedźwiedzia jest płytki. Stary niedźwiedź wcale mocno nie śpi wbrew przysłowiu. U świstaka jest to już głęboka hibernacja i trwa dużo dłużej niż u misia - opisuje Krzeptowski Sabała. - Kozice starają się oszczędzać energię, bo mają zrobione zapasy tkanki tłuszczowej z zeszłego roku. Po drugie muszą zmienić dietę, bo nie ma świeżej zieleni. Muszą się przestawić na to, co zimą można zjeść czyli pędy drzew, łyko, nasiona. Muszą też unikać zimowych niebezpieczeństw typu lawiny i wychłodzenie - dodaje.

W trakcie prezentacji można było zobaczyć zdjęcia nowo-narodzonego niedźwiadka, który ważył ok. 0,5 kg oraz stada kozic, które zginęły pod lawiną. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził film, na którym było słychać jak niedźwiedź chrapie w swojej gawrze.

W trakcie prezentacji pojawił się także wątek ludzi, którzy eksplorują Tatry. Jeszcze w XIX w zimą w Tatry niemal nikt nie chodził. Obecnie dzięki nartom skitourowym w górach pojawia się coraz więcej ludzi. Czy da się pogodzić te dwa światy?

- Wymaga to dobrych regulacji prawnych, czyli wyznaczenia przestrzeni gdzie coś wolno ludziom, ale też pozostawienia przestrzeni dla zwierząt. Ważne są też regulacje czasowe. Dla zwierząt bardzo ważna jest noc, kiedy migrują, odbywają się żerowiska i polowania. Ludzi wtedy nie powinno być w górach. Przy dobrej woli i świadomości jesteśmy w stanie tymi Tatrami się podzielić, żeby przyroda nie ucierpiała i żebyśmy my mogli z tych gór korzystać - mówi Jan Krzeptowski Sabała.

Spotkanie w GOKR w Kościelisku, to jedno z wielu zaplanowanych wydarzeń, które mieszkańcom gminy, ale także turystom mają przybliżyć nie tylko folklor, ale miejsce, w którym się znajdują.

- Chcemy, żeby nazwa Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko coraz częściej kojarzył się nie tylko z regionem w sensie ludowizny, ale też terenem, w którym przyszło nam żyć, a są to Tatry i przyroda. Stąd coraz częściej pojawiają się tego typu spotkania - mówi Małgorzata Karpiel-Bzdyk, dyrektor GOKR Kościelisko.

m/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas