W otwarciu brał udział starosta nowotarski Krzysztof Faber, radni powiatowi, rodziny nieżyjących partyzantów i żołnierzy podziemia niepodległościowego, jak również przedstawiciele licznych patriotycznych organizacji z Małopolski i Podhala oraz mieszkańcy Gminy Raba Wyżna. Mottem Izby Pamięci Ludzi Walczących z Hitlerowskim i Komunistycznym Zniewoleniem stało się epitafium umieszczone na Pomniku - Krzyżu Partyzanckim pod Turbaczem:
"PAMIĘCI ŻOŁNIERZY KONFEDERACJI TATRZAŃSKIEJ, ARMII KRAJOWEJ, LUDOWEJ STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA, ZGRUPOWANIA PARTYZANCKIEGO „BŁYSKAWICA” JÓZEFA KURASIA ”OGNIA”, ODDZIAŁU WIARUSY - WALCZĄCYCH W GORCACH W LATACH 1942 – 1049 O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI I WOLNOŚCI CZŁOWIEKA Z NIEMIECKIM I KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM"
Inspiracja do gromadzenia i prezentacji zbiorów stało się wykonanie przez artystę Dawida Wędziarza rzeźb, płaskorzeźb i licznych patriotycznych haseł oraz wyszczególnienie 9 kompanii Majora „Ognia” i jego podkomendnych wykonanych i wypalanych w glinie imitujących mosiądz.
Na ścianach umieszczone są płaskorzeźby dowódców powojennego podziemia antykomunistycznego działającego na Podhalu w Zgrupowaniu Błyskawica” pod dowództwem Majora Józefa Kurasia „Ognia” jakimi byli: Henryk Głowiński „Groźny”, Antoni Wąsowicz „Roch”, Adam Domalik „Kowboj”, Józefa Świder ps. „Mściciel”, Stanisław Ludzia „Harnaś”, Tadeusz Dymel ps. „Srebrny”.
W pomieszczeniach znajdują się liczne eksponaty militarne, repliki broni po ekspertyzie, dokumenty, uzbrojenie i umundurowanie z okresu międzywojennego jak również z II wojny światowej i czasów powojennych. W jednym z pomieszczeń znajduje się pokój przesłuchań na wzór milicyjnych katowni, które znajdowały się na podhalańskich posterunkach. W pomieszczeniu znajdują się rekwizyty i sylwetki funkcjonariuszy mundurowych Milicji Obywatelskiej, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego jak również organów ścigania z czasów Solidarności: ZOMO, ORMA, ROMO.
Liczne dokumenty i zdjęcia przypominają o tamtych jakże ciężkich i burzliwych latach dla mieszkańców Podhala i Gminy Raba Wyżna do której należały takie wioski jak: Rdzawka, Ponice, Chabówka, Skomielna dlatego też część zbiorów poświęcona zostanie partyzantom z tego terenu działających w Oddziale Partyzanckim „Wiarusy”.
W przyszłości zaprezentowane zostaną eksponaty dotyczące ludzi z Raby Wyżnej i Podhala działających w Armii Krajowej, Konfederacji Tatrzańskiej i na Szlaku Kurierskim „Szkoła”.
- Nie zapomnimy o oddanych patriotach z Raby Wyżne jakimi byli: Jan i Józef Rapacz, Stanisław Jakubiec, Franciszek Łukaszka z rodziną, ks. Stanisław Kądziołka, Eugeniusz Iwanicki, Zofia Augustyn Pajerska, Siostra Klemensa Staszewska, rodzina Głowińskich oraz Edward Gett Getyńki , czy żołnierze Armii Krajowej Adam Stabrawa „Borowy”, Jan Stachura ps. „Adam”, Bolesław Dusza „Szarota” oraz wielu ludziach walczących o wolną Polskę - mówi Jan Dudor.
Na wyposażeniu są zabytkowe samochody militarne: GAZ 63 , UAZ 469 , DODGE WC 51 z 1943 r. Jeep Willys 1942 r. motocykle Dniepr i K750, które mogą służyć nie tylko do oglądania ale również do przewozu osób i zwiedzania historycznych miejsc pamięci na terenie Podhala.
Zachęcamy szkoły, organizacje społeczne i indywidualnych miłośników historii Podhala do odwiedzania, zwiedzania oraz uczestniczenia w warsztatów edukacyjnych i bezinteresownej współpracy zarówno w Izbie Partyzanckiej jak i z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” im Józefa Kurasia „Ognia”. Kontakt: Izba Partyzancka Ludzi Walczących z Hitlerowskim i Komunistycznym Zniewoleniem znajduje się w Rabie Wyżnej 611A jest dostępna bezpłatnie po uprzednim ustaleniu telefonicznym: 500 82 20 82.
Sztab PGRH ZP „Błyskawica”, zdj. Patryk Zborowski
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
Pytając, udzieliłeś sobie odpowiedzi.