Powrót do korzeni – polsko-norweski projekt muzeum w Zubrzycy Górnej (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Nowy Targ
Clouds
19°
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
19°
Wiatr: 12.672 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
20°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
20°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
21°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
20°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 52 %
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
21.04.2023, 11:13 | czytano: 1401

Powrót do korzeni – polsko-norweski projekt muzeum w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)

Muzeum - Orawski Park Etnograficzny rozpoczyna realizację projektu „Powrót do korzeni”. W ramach projektu, wspólnie z Galleri Romma z Løten w Norwegii przygotowane zostaną trzy wystawy prac znanego artysty, muzyka i performera Andrzeja Dziubka.

zdj. Leszek Janiszewski
zdj. Leszek Janiszewski
Założyciel i wokalista DePress oraz Holy Toy na co dzień mieszka w Jabłonce, wciąż jednak często pracuje i nagrywa w krainie fiordów, z którym koleje losu związały już wiele lat temu i gdzie do dziś jego twórczość jest o wiele bardziej znana niż w Polsce.

Tym razem artysta zaprasza na wystawę Egzystencjalizm. Wystawa w trzech odsłonach najpierw zostanie pokazana w Jabłonce – otwarcie 6 maja w Galerii Nebb znajdującej się na ulicy Sobieskiego 3 (na tyłach najstarszej orawskiej apteki) oraz w budynku gospodarczym znajdującym się po drugiej stronie popularnej chyżnianki, niedaleko restauracji „Pasieka”.
Drugie miejsce, do którego powędruje to skansen w Zubrzycy Górnej - otwarcie 27 maja, gdzie będzie można ją oglądać przez ponad miesiąc. Następnie wyjedzie do Norwegii do Galerii Rømma w Løten – niespełna 130 km od Oslo – wernisaż zaplanowano na 12 sierpnia.

Wystawy będą połączone ze spotkaniami edukacyjnymi przygotowującymi uczestników do odbioru sztuki nowoczesnej, często trudnej i nieoczywistej, także relacji z tradycją, ochrony dziedzictwa przyrodniczego, poszanowania integralności drugiej osoby, jej odmienności, praw i obowiązków.

Artysta w swojej twórczości plastycznej posługuje się różnorodnym tworzywem – plastikiem, akrylem, silikonem. Materiały te służą do stworzenia odpowiedniej formy, za pomocą której zwraca uwagę na okrucieństwo wojny, problem ochrony środowiska oraz istotę człowieka jako żywego, oryginalnego organizmu, zestawiając go ze sztucznym tworem, zabawką, przedmiotami użytku codziennego. Zawsze dąży do tego, aby pokazać tandetność, sztuczność i płytkość zastosowanej materii, stąd proste, byle jakie materiały:

– Zawsze deformuję użyte tworzywa po to, aby zilustrować przenikanie materii, jej transparentność dla dusz, ogólnie dla świata niematerialnego. Tworzę anty – sztukę – mówi.

Natura, to dla niego rozkład i wegetacja, odwieczny cykl od narodzin do śmierci. Stąd w jego twórczości powtarzającym się motywem są części zwierząt: malowane, plastikowe, wycięte z fotografii, zasuszone, czy w formalinie.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Funduszy Norweskich i EOG o łącznej wartości 29 797,22 euro. Wszystkie inicjatywy realizowane w tych ramach łączy hasło: „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

Szczegóły dotyczące inicjatywy i kolejnych wydarzeń będzie można znaleźć na stronie muzeum https://bit.ly/43ouzEz i mediach społecznościowych skansenu w Zubrzycy Górnej.

mat. prasowy, s/ zdj. Leszek Janiszewski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas