TPN apeluje: "Wniosłeś, znieś" - podhale24.pl
Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
Rabka Zdrój
Clouds
-1°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 0.324 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-1°
Wiatr: 0.972 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-0°
Wiatr: 11.052 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
258 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
66 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 129 | 258 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
02.05.2023, 11:31 | czytano: 719

TPN apeluje: "Wniosłeś, znieś"

"Wniesione śmieci zabierz ze sobą i wyrzucaj poza granicami parku narodowego" - przypominają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. "Dlaczego nie ma koszy przy wejściach do Parku? Szybko zbierałyby się tam duże ilości śmieci. Nie chcemy przywabiać zwierząt do granicy Parku czy w pobliże dróg" - wyjaśniają.

"W Tatrzańskim Parku Narodowym nie ma koszy na śmieci. Czy pamiętacie dlaczego? Śmieci przywabiają dzikie zwierzęta, co ma fatalne skutki. Mniejsze z nich (np. gryzonie, ryjówki, łasice, owady) zwabione zapachem, niejednokrotnie dostają się do wnętrza butelek, skąd nie potrafią się wydostać i giną. Dla pozostałych gatunków zagrożenie stanowi śmieciowy pokarm, nieodpowiedni zarówno pod względem objętości, jak i jakości, często będący przyczyną śmierci. Zwierzęta połykają przy okazji sporą ilość tworzyw sztucznych!" - piszą w apelu parkowcy.

Kosze umieszczone w Parku wymagałyby dodatkowych zabezpieczeń, aby zwierzęta nie mogły ich otworzyć ani do nich wejść. Jednak nawet gdyby pojemniki opróżniano z największą starannością i dużą częstotliwością, a turyści nie zostawiali odpadków w ich sąsiedztwie – zapach śmieci byłby stale obecny w środowisku. Kosze także przyciągają uwagę zwierząt. Prowadzi to do poważnych problemów: zmienia ich zachowanie i niesie zagrożenie dla turystów. Wywabione z lasu chętnie przebywają w pobliżu szlaków.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
FK15:22, 2 maja 2023
Każdy dzban który potrafi zanieść w góry siatkę piwa i zostawić puszki w krzakach czy dziuplach powinien być z urzędu pozbawiany sprany kijem do fioletowości.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas