"Zapatrzony w gwiazdy" - opowieść o ojcu Dionizym Śmiałkowskim OFMConv - podhale24.pl
Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
Zakopane
Clouds
-2°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.096 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-1°
Wiatr: 1.26 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-0°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-3°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
234 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 117 | 234 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
28.05.2023, 11:10 | czytano: 1035

"Zapatrzony w gwiazdy" - opowieść o ojcu Dionizym Śmiałkowskim OFMConv

NOWY TARG. We wtorek 30 maja w Szkole Podstawowej nr 4 odbędzie się promocja książki "Zapatrzony w gwiazdy".

To opowieść o ojcu Dionizym Śmiałkowskim, franciszkaninie odznaczonym medalem "Za szczególne zasługi dla Miasta Nowego Targu" spisana przez jego współbrata ojca Zdzisława Gogolę.

Dla mieszkańców i turystów o. Dionizy Śmiałkowski to kapłan, który przez lata odprawiał sierpniowe msze św. w Gorcach - na Polanie Brożek.

Promocja książki odbędzie się w rodzinnej parafii zmarłego tragicznie kilka lat temu franciszkanina, gdzie do dziś żyją jego siostry.

O. Dionizy Edward Józef Śmiałkowski urodził się 2 lutego 1930 r. w Niwie k. Nowego Targu. Uczęszczał do Liceum Humanistycznego w Nowym Targu, gdzie w roku 1949 zdał maturę. W roku akademickim 1949/1950 studiował astronomię na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 9 września 1950 r. wstąpił do zakonu franciszkanów.

W opinii magistra na zakończenie nowicjatu czytamy: "W pracy i pobożności bardzo gorliwy i wytrwały. Wszyscy go kochają. Odznacza się gorącym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, kocha modlitwę i cnoty, szczególnie franciszkańskie: prostotę, pokorę i ubóstwo".

W 1951 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Z lat seminaryjnych zachowała się krótka opinia o br. Dionizym Śmiałkowskim przed złożeniem profesji solemnej: "Wątło wygląda, lecz zdrowy i zahartowany. Zdolny, pracowity, szerokie zainteresowania, szczególnie astronomią i muzyką. Spokojny, cichy, pokorny, niezmiernie solidny i dokładny w każdej sprawie. Lubiany i poważany, posłuszny, uległy, zrównoważony. W powołaniu utwierdzony. Pobożny i dokładny w ćwiczeniach. Bardzo dobry jako człowiek i dobrze zapowiadający się jako zakonnik i kapłan. Zasługuje na pozostanie w zakonie".

Po ukończeniu filozoficzno-teologicznych studiów w Krakowie (1951-1957) został skierowany jako neoprezbiter na swoją pierwszą parafię w Lubomierzu k. Mszany Dolnej. Tam pracował przez sześć lat jako wikariusz parafii i katecheta. W roku 1963 podjął obowiązki katechety w parafii w Pewli Małej. W 1965 r., o. Dionizy został skierowany do Krakowa, gdzie podjął obowiązki dyrektora biblioteki klasztornej i seminaryjnej. W roku 2000 r. prowincjał skierował o. Dionizego do Głogówka na Opolszczyźnie, gdzie podjął posługę ojca duchowego w prenowicjacie (pierwszy rok formacji dla kandydatów do zakonu).

O. Dionizy pasjonował się astronomią i należał do Towarzystwa Miłośników Astronomii. Był również znany w promowaniu kultury góralskiej, a także z umiłowania stron rodzinnych i tatrzańskich turni. 11 listopada 2005 r. władze Miasta Nowy Targ doceniły to zaangażowanie i uhonorowały o. Dionizego medalem za szczególne zasługi dla rodzinnego miasta.

Zmarł nagle 24 sierpnia 2006 r. podczas swojego wakacyjnego pobytu w rodzinnym mieście. Spoczywa na cmentarzu w Głogówku obok kościoła franciszkanów.


źródło: Franciszkanie.pl, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas